16 жовтня 2023 року Європейська Комісія вперше запропонувала заходи щодо запобігання забрудненню мікропластиком від ненавмисного викиду пластикових гранул.
Довідково. Пластикові гранули, також відомі як пелети, є складовими для майже кожного виробу з пластику. Нафтохімічні компанії виробляють пластикові гранули розміром приблизно з сочевицю і транспортують їх на заводи з виробництва пластику, де їх розплавляють і формують кінцевий продукт. За оцінками, щороку в усьому світі виробляється 270 млн тонн пластику, значна частина якого починає своє життя як пластикові гранули.
На сьогодні від 52 до 184 тис. тонн пелет викидається у довкілля щороку через неправильне поводження по всьому ланцюжку постачання. Пропозиція Єврокомісії спрямована на те, щоб усі оператори, які працюють з пелетами в ЄС, вживали необхідних запобіжних заходів. Очікується, що це зменшить викиди пелет до 74%, що призведе до чистіших екосистем, сприятиме звільненню річок і океану від пластику та зменшить потенційні ризики для здоров’я людей. Спільні загальноєвропейські заходи також допоможуть вирівняти умови для операторів.
Єврокомісія пропонує, щоб оператори діяли у такому пріоритетному порядку:
- запобігання будь-яким розсипанням пелет;
- локалізація розсипаних гранул, щоб переконатися, що вони не забруднюють довкілля;
- прибирання після розсипань або втрат.
Пропозиція Єврокомісії включає:
- Найкращі методи поводження. Залежно від розміру установки або транспортної діяльності, оператори повинні дотримуватися найкращих практик поводження.
- Обов’язкова сертифікація та самодекларування. Щоб допомогти національним компетентним органам у перевірці відповідності, великі оператори повинні отримати сертифікат, виданий незалежною третьою стороною, тоді як менші компанії мають самостійно заявити про свою відповідність.
- Гармонізована методологія оцінки втрат. Щоб допомогти операторам відстежувати свої втрати та усувати деякі прогалини в даних, органи стандартизації розроблять гармонізовану методологію. Це також має підвищити підзвітність шляхом підвищення обізнаності про вплив різних практик на довкілля та здоров’я людей.
- Полегшення вимог до МСП (малих і середніх підприємств): оскільки в ланцюжку поставок пелет велика частка припадає на МСП, до них будуть застосовуватися менш суворі вимоги, особливо до мікро- та малих МСП.
Довідково. Щорічно 8 млн тонн пластику потрапляє в океани, впливаючи на понад 800 видів морських організмів, спричиняючи смертельні випадки через ковтання, заплутування та задуху. За оцінками, пластик щорічно завдає шкоди морським екосистемам на 13 млрд доларів. Якщо не вжити заходів, очікується, що до 2050 року в океанах буде більше пластику, ніж риби.
За оцінками, пластикові гранули є другим за вагою прямим джерелом забруднення океану мікропластиком. Гранули за розміром і формою схожі на риб’ячу ікру, і морські тварини їх часто сприймають за їжу. Пластикові гранули можуть поглинати з води токсини, такі як діоксини, та переносити їх у морську харчову мережу і, можливо, в раціон людей, збільшуючи ризик несприятливих наслідків для дикої природи та людей.
Пластикові гранули є одним із найбільших джерел ненавмисного забруднення мікропластиком. Вони потрапляють у довкілля на кожному етапі свого життєвого циклу: від виробництва до транспортування та під час виробництва кінцевого продукту. Мікропластик стійкий, дуже рухливий, його важко видалити з природи. Мікропластик зустрічається в усьому світі, навіть у найвіддаленіших місцях, а також і в організмі людини. Пластикові гранули містяться у воді та ґрунті, включаючи сільськогосподарські угіддя, і завдають шкоди екосистемам та біорізноманіттю. Відомо, що гранули їдять різні морські та прибережні види, такі як морські черепахи, морські птахи та молюски, і після потрапляння в організм вони можуть завдати фізичної шкоди, а то й призвести до смерті.
За оцінками, 10 трильйонів пластикових гранул щорічно потрапляє у водні шляхи. Незважаючи на документацію про забруднення пластиковими гранулами з 1972 року, корпоративна прозорість щодо джерел або масштабів глобальних втрат пластикових гранул і відповідальних організацій залишається незадовільною.
Необхідність вирішення проблеми зростаючої присутності мікропластику у довкіллі була визначена в Стратегії ЄС щодо пластику, Плані дій щодо циркулярної економіки та Плані дій щодо нульового забруднення.
Детальніша інформація: