25 вересня 2023 року Європейська Комісія зробила ще один важливий крок для захисту довкілля, ухваливши заходи, які обмежують забруднення мікропластиком, навмисно доданим до продуктів, відповідно до хімічного законодавства ЄС REACH. Нові правила дозволять запобігти забрудненню довкілля близько 0,5 млн тонн мікропластику. Вони заборонять продаж мікропластику як такого, а також продуктів, до яких мікропластик був доданий навмисно і які виділяють цей мікропластик при використанні.
У прийнятому обмеженні використовується широке визначення мікропластику: це – всі частинки синтетичних полімерів розміром менше 5 мм, які є органічними, нерозчинними та стійкими до деградації. Мета полягає в тому, щоб зменшити вивільнення навмисного мікропластику з якомога більшої кількості продуктів.
Деякі приклади поширених продуктів, до яких застосовується обмеження:
- гранульований наповнювач, що використовується на штучних спортивних покриттях – найбільше джерело навмисного мікропластику у довкіллі;
- косметика, де мікропластик використовується для різних цілей, таких як відлущування (мікрогранули) або отримання певної текстури, аромату чи кольору;
- миючі засоби, кондиціонери для білизни, блискітки, добрива, засоби захисту рослин, іграшки, ліки та медичні вироби тощо.
У Плані дій щодо нульового забруднення Єврокомісія поставила за мету скоротити забруднення мікропластиком на 30% до 2030 року. У рамках цих зусиль Комісія працює над зменшенням забруднення мікропластиком з різних джерел: пластикові відходи та сміття, випадкові та ненавмисні викиди (наприклад, втрата пластикових гранул, погіршення якості шин або мікропластик з одягу), а також навмисне використання у продуктах.
Щоб вирішити проблему забруднення мікропластиком, Єврокомісія звернулася до Європейського хімічного агентства (ECHA) з проханням оцінити ризики, пов’язані з мікропластиком, навмисно доданим до продуктів. ECHA дійшла висновку, що мікропластик, навмисно доданий до певних продуктів, потрапляє у довкілля неконтрольованим чином, і рекомендувала обмежити його використання.
Ґрунтуючись на наукових доказах, наданих ECHA, Єврокомісія розробила проєкт пропозиції щодо обмеження в рамках REACH, яка була позитивно проголосована країнами ЄС і успішно пройшла перевірку Європейського Парламенту та Ради ЄС перед прийняттям. Це обмеження сприяє зеленому переходу промисловості ЄС і просуває інноваційні продукти без мікропластику – від косметики до миючих засобів і спортивних поверхонь.
Детальніша інформація: