24 жовтня 2023 року Європейська Комісія представила пакет з двох ініціатив у вітроенергетиці, які мають прискорити виробництво та розгортання вітроенергетики в Європі. Це Європейський план дій щодо вітроенергетики та Повідомлення про реалізацію амбіцій ЄС у сфері офшорної відновлюваної енергетики, яке включає вітроенергетику.
Досягнення нещодавно узгодженої мети ЄС щодо щонайменше 42,5% відновлюваної енергії до 2030 року з амбіціями досягти 45% відновлюваних джерел енергії вимагатиме значного збільшення встановленої потужності вітрової енергетики з очікуваним зростанням від 204 ГВт у 2022 році до понад 500 ГВт у 2030 році. Майбутній шлях зростання вітроенергетичного сектору зіштовхується з унікальним набором проблем, включаючи недостатній та невизначений попит, повільне і складне отримання дозволів, відсутність доступу до сировини, високу інфляцію та ціни на сировинні товари, несприятливий дизайн національних тендерів, посилення тиску з боку міжнародних конкурентів і ризики щодо наявності кваліфікованої робочої сили. Така ситуація вимагає негайних дій.
Європейський план дій щодо вітроенергетики (COM/2023/669) допоможе підтримувати здоровий та конкурентоспроможний ланцюжок постачання вітрової енергії з чітким і безпечним портфелем проєктів, залучати необхідне фінансування та конкурувати на рівних умовах у всьому світі. Цей план має гарантувати, що перехід на чисту енергію йде пліч-о-пліч з промисловою конкурентоспроможністю, а вітроенергетика продовжує залишатися європейською історією успіху.
План дій визначає негайні дії, які мають вжити Єврокомісія, держави-члени та вітроенергетична галузь. Ці дії спираються на наявні політику та законодавство і зосереджуються на шести основних сферах діяльності:
- Прискорення розгортання завдяки підвищеній передбачуваності та швидшій видачі дозволів. У 2022 році було додано рекордні 16 ГВт вітроенергетичних установок, що на 47% більше, ніж у 2021 році. Однак це значно нижче 37 ГВт на рік, необхідних для досягнення мети ЄС до 2030 року щодо відновлюваних джерел енергії. Єврокомісія запускає ініціативу «Accele-RES» разом з державами-членами, щоб забезпечити швидке впровадження переглянутих правил ЄС щодо відновлюваної енергетики, приділяючи більше уваги цифровізації процесів видачі дозволів і технічній допомозі державам-членам. Комісія планує підтримати необхідне будівництво електромереж за допомогою Плану дій щодо мереж.
- Покращений дизайн аукціонів. Ґрунтуючись на запропонованому Законі про промисловість з нульовим рівнем викидів і Реформі дизайну ринку електроенергії, Комісія надаватиме підтримку державам-членам у вдосконаленні аукціонів за допомогою добре розроблених і об’єктивних критеріїв.
- Доступ до фінансів. Щоб прискорити інвестиції та фінансування виробництва вітрової енергії в Європі, Єврокомісія полегшить доступ до фінансування ЄС, зокрема через Інноваційний фонд, а Європейський інвестиційний банк надасть гарантії зниження ризиків.
- Справедливе та конкурентне міжнародне середовище. Для забезпечення того, щоб вітроенергетичний сектор міг працювати в рівних умовах, Комісія уважно стежить за можливою недобросовісною торговою практикою, яка приносить користь іноземним виробникам вітрової енергії. Комісія продовжуватиме використовувати торговельні угоди для полегшення доступу до зовнішніх ринків, одночасно сприяючи прийняттю європейських і міжнародних стандартів для цього сектору. Комісія також взаємодіятиме з інвесторами для виявлення та усунення перешкод для інвестування.
- Навички. Великомасштабне партнерство щодо навичок у сфері відновлюваної енергетики стане ключовим форумом для розроблення проєктів з розвитку навичок. Відповідно до Закону про промисловість з нульовим рівнем викидів, Комісія також сприятиме навчанню навичкам у сфері промисловості з нульовим рівнем викидів, у тому числі у сфері вітроенергетики. Таке навчання призначене для підтримки дій держав-членів щодо підвищення кваліфікації та перекваліфікації працівників. Буде розроблена навчальна програма і підготовлені відповідні матеріали. На курсах підвищення кваліфікації навчатимуть 100 тис. осіб протягом трьох років після заснування таких курсів.
- Залучення промисловості та зобов’язання держав-членів. Комісія працюватиме з державами-членами та вітроенергетичною галуззю над Хартією вітроенергетики ЄС для покращення умов для збереження конкурентоспроможності європейської вітроенергетики.
Повідомлення про реалізацію амбіцій ЄС у сфері офшорної відновлюваної енергетики (COM/2023/668) підтверджує необхідність прискорення інвестицій в офшорну вітроенергетику, а також в океанічну енергетику.
Очікується, що офшорна вітроенергетика зробить значний внесок у досягнення кліматичних і енергетичних цілей ЄС у найближчі роки. Спираючись на Стратегію офшорної відновлюваної енергетики від 2020 року, держави-члени нещодавно домовилися про амбітні нові цілі щодо виробництва відновлюваної енергії на шельфі до 2050 року з проміжними цілями на 2030 та 2040 роки для кожного з п’яти морських басейнів ЄС.
У 2022 році сукупна встановлена потужність вітроенергетики на морському шельфі ЄС-27 склала 16,3 ГВт. Це означає, що для подолання розриву між 111 ГВт, виділеними державами-членами, та потужністю 2022 року, слід встановлювати в середньому майже 12 ГВт на рік. Це в 10 разів більше, ніж нові 1,2 ГВт, встановлені у 2022 році.
Тому Комісія подвоює свої зусилля щодо підтримки сектору офшорних відновлюваних джерел енергії, встановлюючи додаткові заходи для:
- зміцнення мережевої інфраструктури та регіонального співробітництва;
- прискорення видачі дозволів;
- забезпечення інтегрованого морського просторового планування;
- зміцнення життєздатності інфраструктури;
- підтримки досліджень та інновацій;
- розвитку ланцюжків поставок і навичок.
Детальніша інформація: