14 липня 2023 року Європейська Комісія прийняла пропозицію переглянути Регламент про ртуть для захисту громадян ЄС та довкілля від токсичної ртуті. Це повністю заборонить застосування стоматологічної амальгами, яка зараз використовує 40 тонн ртуті в ЄС щорічно. Також буде заборонено виробництво й експорт деяких продуктів, що містять ртуть, наприклад, ламп.
Переглянутий Регламент про ртуть встановлює правила, які ставлять ЄС на шлях до того, щоб стати першою економікою, вільною від ртуті, через:
- запровадження повної відмови від використання стоматологічної амальгами з 1 січня 2025 року завдяки наявності альтернатив без ртуті;
- заборону виробництва та експорту стоматологічної амальгами з ЄС з 1 січня 2025 року;
- введення заборони на виробництво та експорт шести додаткових ртутьвмісних ламп з 1 січня 2026 року та 1 січня 2028 року (залежно від типу ламп).
Пропозиція Комісії була прийнята паралельно з делегованим актом, що узгоджує перегляд Регламенту ртуті з рішеннями, прийнятими четвертою Конференцією сторін (COP4) Мінаматської конвенції. Делегований акт імплементує рішення, прийняті на четвертій Конференції сторін (2022) Мінаматської конвенції, у законодавство ЄС, вводячи заборону на виробництво, імпорт та експорт восьми додаткових продуктів, що містять ртуть, включаючи ртутьвмісні лампи та неелектричне обладнання.
Довідково. Ртуть є високотоксичною хімічною речовиною, яка становить загрозу для здоров’я людини та довкілля. При потраплянні у довкілля ртуть опиняється у харчовому ланцюзі, де накопичується (здебільшого в рибі). Вплив високих рівнів ртуті може завдати шкоди мозку, легеням, ниркам та імунній системі.
Мінаматська конвенція набула чинності 16 серпня 2017 року. Ця конвенція є основною міжнародно-правовою базою, спрямованою на захист здоров’я людини і довкілля від антропогенних викидів і викидів ртуті в повітря, воду і землю. Як і Регламент про ртуть, вона стосується всього життєвого циклу ртуті – від первинного видобутку ртуті до утилізації відходів ртуті.
Детальніша інформація: