30 серпня 2023 року Європейська Комісія опублікувала Загальні положення та умови для свого пілотного аукціону, присвяченого європейському виробництву відновлюваного водню. Відкриття аукціону, який фінансується Інноваційним фондом під егідою Водневого банку ЄС, заплановано на 23 листопада 2023 року.
Аукціон є важливим кроком до збільшення виробництва відновлюваного водню в ЄС. Після консультацій із зацікавленими сторонами, що тривають з березня 2023 року, публікація Умов надає потенційним учасникам торгів попередню інформацію про остаточний економічний дизайн аукціону та допомагає їм розпочати підготовку своїх пропозицій.
На аукціоні буде надано до 800 млн євро виробникам відновлюваного водню в Європейській економічній зоні. Підтримка матиме форму фіксованої премії в євро/кг відновлюваного водню, виробленого протягом десяти років експлуатації.
Аукціон покликаний досягти чотирьох цілей:
- Скорочення розриву у вартості між відновлюваним і викопним воднем в ЄС. Це відбуватиметься шляхом розподілу державної підтримки. Аукціони виявилися успішними у секторі відновлюваної енергетики, зменшивши необхідне фінансування виробництва відновлюваної енергії через конкуренцію за ціною та мобілізувавши приватні інвестиції.
Довідково. Відновлюваний водень виробляється з відновлюваних джерел енергії (вітер, сонце, біомаса), викопний водень – з викопних джерел енергії (нафта, газ, вугілля).
- Забезпечення відкриття цін та формування ринку відновлюваного водню. Конкурентні аукціони з простою та прозорою організацією виявляють виробничі витрати і визначають ціни, які можна порівнювати та які можуть слугувати для запуску європейського ринку водню.
- Зниження ризику європейських водневих проєктів, об’єднання внутрішнього попиту та пропозиції відновлюваного водню, зниження капітальних витрат і залучення приватного капіталу. Враховуючи розмір необхідних інвестицій, підтримку з боку Інноваційного фонду слід розглядати як початкове фінансування для збільшення приватних і корпоративних інвестицій.
- Зменшення адміністративного навантаження та витрат завдяки короткочасним, економним і прозорим процедурам.
Новий механізм аукціонів розширить портфель механізмів підтримки, які Інноваційний фонд наразі надає через гранти, допомогу в розвитку проєктів та інші фінансові інструменти. Очікується також, що це дозволить швидше впроваджувати інноваційні технології, необхідні для зеленого переходу.
Довідково: У березні 2023 року Єврокомісія представила новий план стимулювання та підтримки інвестицій у виробництво відновлюваного водню через Європейський водневий банк. Ця ініціатива спрямована на прискорення інвестицій та подолання інвестиційного розриву для досягнення ЄС своєї амбітної цілі в рамках плану REPowerEU .
Пріоритетами для Європейського водневого банку є:
- підтримка створення внутрішнього ринку відновлюваного водню;
- підтримка міжнародного імпорту до ЄС;
- сприяння прозорості та координації розвитку ринку;
- раціоналізація існуючих фінансових інструментів.
Детальніша інформація: