Європа є континентом, що нагрівається найшвидше у світі. Кліматичні ризики загрожують  енергетичній та продовольчій безпеці Європи, екосистемам, інфраструктурі, водним ресурсам, фінансовій стабільності та здоров’ю людей. Згідно з оцінкою Європейського агентства з навколишнього середовища, опублікованою 11 березня 2024 року, багато з цих ризиків вже досягли критичних рівнів і можуть стати катастрофічними без термінових і рішучих дій.

Європейське агентство з навколишнього середовища опублікувало першу в історії Європейську оцінку кліматичних ризиків (EUCRA), яка допоможе визначити пріоритети політики щодо адаптації до зміни клімату і для чутливих до зміни клімату секторів. Згідно з оцінкою, політика та адаптаційні дії Європи не встигають за ризиками, що стрімко зростають. У багатьох випадках поступової адаптації буде недостатньо. Оскільки багато заходів щодо підвищення життєстійкості до зміни клімату вимагають тривалого часу, можуть знадобитися термінові дії навіть щодо ризиків, які ще не є критичними.

Оцінка визначає 36 основних кліматичних ризиків для Європи в межах п’яти широких кластерів: екосистеми, продовольство, охорона здоров’я, інфраструктура, економіка та фінанси. Більше половини основних кліматичних ризиків, визначених у звіті, вимагають більш активних дій вже зараз. Вісім з них є особливо терміновими, головним чином для збереження екосистем, захисту людей від спеки, захисту людей та інфраструктури від повеней і лісових пожеж, а також для забезпечення життєздатності європейських механізмів солідарності, таких як Фонд солідарності ЄС.

Екосистеми: Майже всі ризики в екосистемному кластері вимагають термінових або більш активних дій. При цьому ризики для морських і прибережних екосистем оцінюються як особливо серйозні. Звіт нагадує, що екосистеми надають безліч послуг людям. Тому ризики для екосистем мають високий потенціал впливу на інші сфери, включаючи продовольство, охорону здоров’я, інфраструктуру та економіку.

Продовольство: Ризики від спеки та посухи для рослинництва вже перебувають на критичному рівні на півдні Європи. У зоні ризику також перебувають країни Центральної Європи. Зокрема, тривалі посухи, які зачіпають великі площі, становлять значну загрозу для рослинництва, продовольчої безпеки та постачання питної води. Одним з рішень є частковий перехід від білків тваринного походження до рослинних білків, що зменшить споживання води в сільському господарстві та залежність від імпортних кормів.

Здоров’я: Спека є найсерйознішим і найактуальнішим фактором кліматичних ризиків для здоров’я людини. Найбільшому ризику піддаються певні групи населення, такі як працівники на відкритому повітрі, на яких може впливати екстремальна спека, люди похилого віку та люди, які живуть у погано збудованих будинках, у районах із сильним ефектом міського теплового острова або з недостатнім доступом до охолодження. Багато важелів зниження кліматичних ризиків для здоров’я лежать поза традиційними політиками охорони здоров’я, такими як міське планування, будівельні стандарти та трудове законодавство.

Інфраструктура: Частіші та екстремальніші погодні явища збільшують ризики для довкілля та критично важливих послуг в Європі, включрно з енергетикою, водою і транспортом. Підвищення рівня моря та зміни в характері штормів можуть спричинити руйнівні наслідки для людей, інфраструктури та економічної діяльності. У Південній Європі спека та посухи спричиняють значні ризики для виробництва, передачі та споживання енергії. Житлові будинки також потрібно пристосовувати до зростання теплового навантаження.

Економіка та фінанси: Економіка та фінансова система Європи зіштовхуються з багатьма кліматичними ризиками. Наприклад, екстремальні кліматичні явища можуть збільшити страхові внески, поставити під загрозу активи та іпотечні кредити, а також збільшити державні витрати і вартість позик. Життєздатність Фонду солідарності ЄС в останні роки вже перебуває під критичною загрозою через значні повені та лісові пожежі. Кліматичні ризики також можуть  збільшити прогалини у приватному страхуванні та зробити домогосподарства з низькими доходами більш вразливими.

ЄС та його держави-члени досягли значного прогресу в розумінні кліматичних ризиків, з якими вони зіштовхуються, та підготовці до них. Національні оцінки кліматичних ризиків все частіше використовуються для інформування про розробку політики адаптації. Однак готовність суспільства є недостатньою, оскільки реалізація політики відстає від швидкого зростання рівнів ризику.

Детальніша інформація: