Єврокомісарка з енергетики Кадрі Сімсон і федеральний міністр економіки та кліматичних дій Німеччини Роберт Хабек обговорили ідею збільшення глобального нарощування водню шляхом об’єднання нового Європейського водневого банку з німецькою H2Global Ініціативою  з передового досвіду. 

У відповідь на вторгнення Росії в Україну Європейська комісія 18 травня 2022 року опублікувала план REPowerEU, спрямований на те, щоб зробити Європейський Союз незалежним від імпорту російського палива. Цей план містить низку законодавчих пропозицій та стратегій для ЄС щодо економії енергії, виробництва чистої енергії та диверсифікації постачання енергії. Одним із центральних елементів REPowerEU є нарощування ринку водню: до 2030 року ЄС має виробити 10 млн тонн «зеленого» водню та імпортувати ще 10 млн тонн «зеленого» водню з третіх країн. 

Водень є ключем до повної декарбонізації енергетичної системи ЄС, поряд з енергоефективністю, відновлюваними джерелами енергії та електрифікацією.

H2Global є інноваційним інструментом для просування своєчасної та ефективної технології й нарощування ринку зеленого водню та його похідних. Федеральне міністерство економіки та кліматичних дій Німеччини вже виділяє 900 млн євро на фінансування першого «вікна фінансування» цього аукціонного інструменту і зараз готує подальші аукціони. Найближчими роками Німеччина має намір інвестувати понад 5 млрд євро у міжнародні закупівлі водню.

Фонд H2Global був заснований у 2021 році для підтримки водневих проєктів через купівлю “зеленого” водню та його похідних із довгостроковими контактами та перепродажу в Німеччині на щорічних аукціонах.

Європейський водневий банк — це ініціатива Європейської комісії, спрямована на сприяння як виробництву «зеленого» водню в ЄС, так і його імпорту. У комюніке про Європейський водневий банк (COM/2023/156), опублікованому 16 березня 2023 року, описуються його концепція, завдання та структура. Європейський водневий банк – це інструмент фінансування, основною метою якого є залучення приватних інвестицій у ланцюжки створення вартості водню як усередині країни, так і в третіх країнах. Восени 2023 року буде запущено пілотний аукціон (конкурсні торги). Банк має забезпечити майбутні поставки «зеленого» водню європейським споживачам для досягнення наміченої цілі в 20 млн тонн до 2030 року, сприяючи досягненню цілей REPowerEU та переходу до кліматичної нейтральності.

Німеччина є лідером в організації міжнародного водневого аукціону. Тепер фонд H2Global разом з Європейським водневим банком будуть працювати над першим спільним європейським аукціоном, відкритим для всіх країн ЄС, щоб зробити помітний внесок у міжнародний імпорт водню.

Детальніша інформація: