16 листопада 2023 року Європейський Парламент і Рада ЄС досягли угоди щодо посилення контролю за експортом відходів. ЄС візьме на себе більшу відповідальність за свої відходи, щоб не експортувати свої екологічні проблеми до третіх країн. Нові правила також полегшать використання відходів як ресурсу. Угода є внеском у досягнення мети Європейського зеленого курсу щодо зменшення забруднення та просування економіки замкненого циклу.
Відходи можуть бути цінним ресурсом, але їх потрібно використовувати обережно. Коли відходи, що перевозяться через кордони, не контролюються належним чином в країнах призначення, це може завдати шкоди здоров’ю людей і довкіллю. З іншого боку, такі відходи можуть мати позитивне економічне значення. Переробка відходів і їх використання як вторинних матеріалів замінює первинні матеріали і таким чином сприяє циркулярній економіці.
Міжнародна торгівля відходами зростає, і ЄС відіграє в цьому значну роль. Чинний Регламент перевезення відходів датується 2006 роком. З моменту його прийняття експорт відходів з ЄС до третіх країн значно зріс, зокрема до країн, які не є членами ОЕСР. Відсутність детальних положень для забезпечення сталого поводження з відходами в країнах призначення призвела до слабкого правозастосування і проблем з довкіллям та охороною здоров’я в цих країнах.
Забезпечення сталого управління експортом відходів з ЄС
Прийняті заходи щодо експорту відходів встановлять стандарт щодо запобігання екологічним проблемам і проблемам здоров’я населення в третіх країнах, спричиненим нераціональним поводженням з відходами, які утворилися в інших місцях. Новий регламент дозволить експортувати відходи до країн, які не входять до ОЕСР, лише в тому випадку, якщо ці країни повідомлять Європейську Комісію про те, що вони готові імпортувати відходи та мають можливість поводитися з ними у сталий спосіб.
Експорт пластикових відходів через 2,5 роки після набуття чинності нового закону буде заборонено до країн, які не входять до ОЕСР. Якщо ж країна зможе виконати жорсткі умови щодо екологічних стандартів, то у цьому випадку імпорт буде дозволений, але лише через 5 років після вступу в силу нових правил.
Комісія також контролюватиме експорт відходів до країн ОЕСР і вживатиме заходів, якщо такий експорт створить екологічні проблеми в країні призначення. Крім того, усі компанії ЄС, які експортують відходи за межі ЄС, повинні будуть забезпечити, щоб об’єкти, які отримують їхні відходи, підлягали незалежному аудиту, який покаже, що вони поводяться з цими відходами екологічно безпечним способом.
Боротьба з незаконним обігом відходів
Торгівля відходами є одним із найсерйозніших екологічних злочинів сьогодення, завдаючи шкоди довкіллю, а також законному бізнесу. Крім того, існує чіткий зв’язок між торгівлею відходами та організованою злочинністю. Вважається, що до третини всіх поставок відходів є незаконними, приносячи щорічно значний незаконний прибуток.
Тому буде посилено співпрацю між державами-членами ЄС та запроваджено більше стримуючих санкцій проти злочинців, причетних до незаконної торгівлі відходами. Єврокомісія зможе діяти на місцях для підтримки розслідувань державами-членами транснаціональної злочинності, пов’язаної з торгівлею відходами, за безпосередньої участі Управління ЄС з боротьби з шахрайством (OLAF) з цих питань.
Новий Регламент є ключовим зобов’язанням Європейського зеленого курсу, нового Плану дій з циркулярної економіки та Плану дій щодо нульового забруднення, а також нової Стратегії ЄС щодо боротьби з організованою злочинністю на 2021-2025 роки.
Детальніша інформація: