Україна запроваджує європейський принцип «забруднювач платить», як це передбачено Регламентом ЄС про управління Енергетичним Союзом і помʼякшення наслідків зміни клімату. 

3 травня 2023 року Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який передбачає зміни до Бюджетного кодексу України та запровадження Державного фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації. 

Прийняте рішення – це знаковий крок, який підтверджує, що Україна дотримується глобального тренду декарбонізації. Вперше за багато років Україна запроваджує європейський принцип «забруднювач платить», як це передбачено Регламентом ЄС про управління Енергетичним Союзом і помʼякошення наслідків зміни клімату. Це означає, що кошти з податку на викиди СО2 буде спрямовано саме на енергоефективні цілі.

Команда Держенергоефективності та Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури (Мінвідновлення) вже почала розробку механізмів використання коштів, а також створення фінансових інструментів, які могли б стимулювати декарбонізацію та енергоефективність. Планується втілити різні механізми, які існують у світі: від «зелених» облігацій, ЕСКО-проектів, «зеленого» кредитування до факторингу та лізингу.

Основні завдання фонду:

  • підтримка державних програм енергоефективності, альтернативних джерел енергії та декарбонізації;
  • залучення міжнародних кредитних коштів та грантів для реалізації інвестиційних проектів;
  • надійна окупність і повернення іноземних інвестицій і фінансових зобов’язань.

Створення фонду дасть можливість втілити багато програм, які дозволять населенню, бізнесу, місцевій владі ставати енергоефективними і енергонезалежними.

Нагадаємо, що урядовий законопроєкт № 8433 «Про внесення змін до розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу України щодо використання коштів з рахунків на підтримку України», який передбачає створення Державного фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації, було схвалено Верховною Радою України 11 квітня 2023 року. Фонд запрацює з 1 січня 2024 року.

Детальніша інформація: