Дослідження, проведене аналітичним центром чистої енергетики Ember, показало, що за період з січня по червень 2023 року за допомогою викопного палива вироблено лише 33% електроенергії – найнижчу частку в енергетичному балансі ЄС. У першій половині 2023 року 27 країн-членів спалили на 17% менше викопного палива для виробництва електроенергії, ніж за аналогічний період 2022 року.

За даними Ember, падіння частки викопного палива було в основному обумовлено падінням попиту на електроенергію. Після вторгнення Росії в Україну ЄС запровадив низку заходів для скорочення попиту після того, як ціни на газ зросли. М’яка зима також призвела до падіння споживання енергії на 5% у першій половині 2023 року. Частка вітрової та сонячної енергетики зросла по всьому ЄС, що також сприяло зниженню попиту на викопне паливо. 

У доповіді Ember підкреслюється, що попит на енергію буде зростати, оскільки ЄС прагне електрифікувати всі сектори. Це зростання може бути викликане такими ініціативами, як, наприклад, збільшення використання електромобілів.

Колапс використання викопного палива став загальноєвропейським: виробництво електроенергії впало щонайменше на 20% в 11 країнах порівняно з 2022 роком. У п’яти державах-членах – Португалії, Австрії, Болгарії, Естонії та Фінляндії – відбулося більш ніж 30-відсоткове падіння використання викопного палива.

Найбільше в ЄС скоротилася вугільна енергетика. Виробництво електроенергії з цього викопного палива впало на 23% за перші три місяці 2023 року. Незважаючи на побоювання, що вторгнення Росії в Україну могло спричинити «повернення вугілля» взимку, цього не сталося. У травні 2023 року використання вугілля вперше склало менше 10% виробництва енергії в ЄС. Використання газу також скоротилося на 13%, а імпорт газу з російських газопроводів скоротився на 75%. 

В ЄС продовжує зростати частка сонячної енергетики, яка виробила на 13% більше електроенергії за перші 6 місяців року, ніж за аналогічний період 2022 року.

В окремих країнах спостерігається рекордний рівень використання відновлюваних джерел енергії. Греція та Румунія перевищили 50% генерації, тоді як Данія та Португалія досягли 75%. У Португалії це в першу чергу пов’язано з вітровою та сонячною енергетикою, яка становила половину всього виробництва електроенергії як у квітні, так і в травні.

Центр  Ember закликає уряди збільшити швидкість, з якою вони виробляють і встановлюють сонячні панелі та вітряні турбіни. Аналітичний центр підкреслює необхідність оптимізації процесів, пов’язаних з отриманням дозволів на будівництво інфраструктури чистої енергетики.

Детальніша інформація: