У новому дослідженні, опублікованому в Nature Climate Change, стверджується, що мета Паризької угоди щодо обмеження глобального потепління не більше 1,5°C порівняно з доіндустріальним рівнем більше неможлива. Світ повинен бути готовий до можливості перевищення межі в 1,5°C принаймні на одну, а можливо і на кілька десятих градуса навіть при максимально можливих амбіціях.

Хоча останніми роками розгортання зелених технологічних рішень прискорилося, реалістичні обмеження впровадження кліматичної політики в деяких країнах можуть унеможливити цю мету.

Обмеження пікової температури до рівня нижче 1,5°C більше неможливе навіть із помірною ймовірністю. Найамбітніші прогнози щодо пом’якшення наслідків зміни клімату дають світові 50-відсотковий шанс обмежити глобальне потепління нижче 1,6°C порівняно з доіндустріальним рівнем температур. Але якщо додати до цього реалістичні обмеження, такі як здатність урядів впроваджувати політику чи податки на викиди вуглецю, ця ймовірність знизиться до 5-45%.

Політика, а не технології стримують нас

З огляду на нещодавній сплеск розгортання різних низьковуглецевих технологій – від сонячної та вітрової до електромобілів – технологічні обмеження більше не стримують нас. 

Основна сфера, якої наразі не вистачає урядам – це встановлення амбітних кліматичних цілей і впровадження відповідної політики. Деякі країни, особливо з нижчими доходами, просто не мають інфраструктури або бюрократичних систем для ефективного забезпечення дотримання політики, такої як ціноутворення на вуглець. Це знижує їхню здатність до швидкої декарбонізації. Для того, щоб підтримати швидшу декарбонізацію в цих регіонах, необхідна міжнародна підтримка для підвищення інституційної спроможності та спрощення впровадження чистих технологій для цих країн.

Навіть обмеження потепління до 1,6°C вимагатиме величезної політичної волі від країн з вищим рівнем доходу. 

Першим завданням ЄС має бути прискорення зеленого переходу. У той час як держави-члени успішно справляються зі скороченням викидів в енергетичному секторі, необхідно більше амбіцій у сфері транспорту, будівель і промисловості. Лідерство в таких технологіях, як теплові насоси або електромобілі, допомагає ще більше знизити витрати і полегшує їх впровадження іншим країнам. ЄС також може допомогти створити інституції, які дозволять прискорити декарбонізацію в інших регіонах.

Детальніша інформація: