Більшість європейців мешкають у міських районах, і міста відіграють ключову роль у захисті громадян та підвищенні життєстійкості європейських громад до наслідків зміни клімату. У звіті Європейського агентства з навколишнього середовища «Міська адаптація в Європі», опублікованому 29 квітня 2024 року, підбиваються підсумки адаптації міст у Європі, демонструється, які дії вживають міста у відповідь на зростання кліматичних ризиків, і що вже працює.

Міста є ключем до життєстійкості до зміни клімату Європи. Сильніші цілі адаптації можуть прискорити прогрес. Звіт «Міська адаптація в Європі» підкреслює нагальну потребу адаптації європейських міст до зміни клімату та надає огляд заходів, які вони вживають. Звіт є багатим джерелом інформації для підтримки політики адаптації до зміни клімату по всій Європі, від рівня ЄС до муніципального рівня.

Оскільки європейські міста все частіше відчувають на собі наслідки кліматичних змін, такі як хвилі спеки та повені, є чіткі аргументи на користь інвестування у життєстійкість міських громад. Міста відіграють важливу роль у впровадженні адаптаційних дій, які повинні враховувати місцеві умови та специфічну вразливість.

Європейські міста адаптуються до зміни клімату за допомогою широкого спектру ефективних дій, включаючи містобудівні та будівельні норми, економічні стимули та страхування, системи раннього попередження та інформаційні кампанії. Нові сфери можливостей для адаптації включають сприяння міському сільському господарству, створення більш придатних для життя громадських просторів і захист культурної спадщини.

Міста все частіше впроваджують природоорієнтовані рішення, які включені у 91% місцевих планів адаптації (у звіті було проаналізовано 19 тис. таких планів). Природоорієнтовані рішення ефективні для охолодження та затримання води у містах, а також забезпечують багато інших переваг, таких як простір для відпочинку та зменшення забруднення. Однак через масштаби очікуваного впливу на клімат все ще може знадобитися поєднання природоорієнтованих підходів з іншими видами дій, включаючи фізичну інфраструктуру.

Що передбачають природоорієнтовані рішення? Створення та підтримка парків і міських лісів, зелених дахів і впровадження «заходів щодо природного затримання води» вважаються найкращою практикою. 

По всій Європі кількість створеної зеленої інфраструктури сильно відрізняється. У словацькому місті Трнава лише 7% площі є зеленим, тоді як іспанське місто Касерес може похвалитися колосальним покриттям у 96%. Але навіть, якщо місто може мати велику кількість зелених насаджень, це не означає, що ці насадження доступні для містян. «Загальнодоступні зелені зони» становлять лише 3% площі європейських міст.

По всій Європі є міста, у яких можна вчитися. У Мадриді місцева влада працює над тим, щоб оточити місто кільцем дерев у рамках проєкту «Мадрид 360». Протягом наступних 10 років іспанська столиця планує висадити 2 млн дерев у лісовій смузі довжиною 75 кілометрів. Проєкт бореться з екстремальними погодними явищами, які шкідливі для молодих дерев, а також з конфліктами за право власності на землю. Польське місто Познань озеленило міські простори та відкрило їх для відвідування. Воно також встановило «міські пляжі» на раніше непридатних для використання коричневих землях уздовж річки Варта. У Гетеборзі, Швеція, містобудівники взяли до уваги дощ, який ллє приблизно у 40% випадків. Ігрові зони, відомі як «Regnlekplatsen» (дощовий ігровий майданчик), розроблені таким чином, щоб бути максимально придатними для веселощів дітей під час дощу.

У звіті висвітлено кілька сприятливих умов для успішної адаптації. До них належать постійні політичні зобов’язання, які часто пов’язані з адекватним довгостроковим фінансуванням, належним управлінням і залученням місцевих громадян, навчанням в інших містах і прийняттям рішень на основі знань.

У звіті наголошується, що адаптація необхідна в усіх секторах і на всіх рівнях управління, і що необхідно буде вжити заходів як для усунення поточних кліматичних наслідків, так і для захисту від більших майбутніх ризиків. Для того, щоб заходи, вжиті на місцевому рівні, були належним чином розширені, необхідно визначити більш відчутні цілі для вимірювання прогресу. Наразі лише 2% показників, які використовуються для моніторингу в місцевих планах адаптації, прив’язані до конкретної цілі адаптації.

У березні 2024 року Європейське агентство з навкодишнього середовища опублікувало першу в історії європейську оцінку кліматичних ризиків, яка показала, що поточна політика та адаптаційні дії Європи не встигають за кліматичними ризиками, що швидко зростають. Згідно зі звітом, густонаселені міські райони піддаються особливому ризику від хвиль спеки та екстремальних опадів.

Детальніша інформація: