26 вересня 2024 року Рада ЄС прийняла рішення про внесення від імені ЄС пропозиції про внесення змін до природоохоронного статусу вовка з суворо охоронюваних видів фауни до охоронюваних видів фауни з метою винесення цього питання на 44-е засідання Постійного комітету Бернської конвенції. 

Запропонована поправка надасть більше гнучкості у вирішенні соціально-економічних проблем, що виникають у зв’язку з розширенням ареалу вовка в Європі, зберігаючи при цьому сприятливий природоохоронний статус для всіх популяцій вовків в ЄС. Наразі вовк занесений до списку видів, що суворо охороняються (додаток II до Бернської конвенції).

Природоохоронний статус вовка за останні кілька десятиліть показав позитивну тенденцію. Вид успішно відновився на європейському континенті, а передбачувана популяція за 10 років зросла майже вдвічі (з 11 193 у 2012 році до 20 300 у 2023 році).

Ця тривала експансія призвела до соціально-економічних проблем, зокрема щодо співіснування з діяльністю людини та шкоди, завданої худобі. Згідно з останніми доступними даними держав-членів, щороку в ЄС вовки вбивають щонайменше 65,5 тис. голів худоби.

Запропонована поправка має на меті занести вовка до списку охоронюваних видів (шляхом перенесення виду до Додатку III Бернської конвенції). Це означає, що його захист повинен бути забезпечений за допомогою відповідних і необхідних заходів. Будь-яка експлуатація виду повинна утримувати популяцію вовків від небезпеки та узгоджуватися з науковими та екологічними вимогами.

Довідково. Бернська конвенція, яка була прийнята у 1979 році і набула чинності у 1982 році, є міжнародним договором під егідою Ради Європи, який спрямований на забезпечення збереження і захисту диких видів рослин і тварин та їх природних середовищ існування. З цією метою конвенція накладає юридичні зобов’язання на договірні сторони, які захищають понад 500 видів диких рослин і понад 1000 видів диких тварин. Її керівний орган – Постійний комітет – збирається щороку в Страсбурзі. ЄС та його держави-члени є учасниками Бернської конвенції.

Детальніша інформація: