Починаючи з 2025 року держави-члени ЄС повинні запровадити системи роздільного збору текстилю. Коротка інформація Європейського агентства з навколишнього середовища, опублікована 21 травня 2024 року, показує, що більшість текстильних відходів у Європі наразі потрапляють у змішані відходи. Тому необхідно терміново розширити потужності з сортування та переробки, щоб забезпечити краще і більш циркулярне використання вживаного текстилю.
Коротка інформація «Управління відпрацьованим текстилем і відходами в економіці замкненого циклу Європи» показує поточний стан виробництва текстильних відходів, систем збору відходів, потужностей з переробки та різні класифікації вживаного текстилю в Європі.
За оцінками агентства, у 2020 році в ЄС утворилося близько 16 кг текстильних відходів на людину. Лише близько чверті цієї кількості (4,4 кг) було зібрано окремо для повторного використання та переробки, а решта опинилася у змішаних побутових відходах. З усіх текстильних відходів 82% надійшло від споживачів, а решта – це відходи виробництва або текстилю, які ніколи не продавалися.
Рамкова директива ЄС про відходи (WFD) зобов’язує держави-члени з 2025 року мати системи роздільного збору використаного текстилю. Європейська Комісія також запропонувала цілеспрямований перегляд WFD, щоб запровадити обов’язкову розширену відповідальність виробника текстилю в усіх державах-членах, і таким чином зробити виробників відповідальними за повний життєвий цикл текстильної продукції: від її проєктування до поводження з відходами. Пропозиція Єврокомісії також запроваджує правила роздільного збору текстилю та вимоги до сортування для відвантаження вживаного текстилю.
Згідно з опитуванням, проведеним у 2023 році, більшість країн-членів ЄС вже мають системи роздільного збору, але переважно для збору багаторазового текстилю. Звіт агенції попереджає, що необхідно розширити потужності для роздільного збору, сортування та переробки в Європі, щоб уникнути того, що зібраний текстиль потрапляє на сміттєспалювальні заводи, звалища або експортується в регіони за межами ЄС.
Існує також потреба у гармонізації визначень і практики звітності щодо використаних і відпрацьованих текстильних виробів. Це також чітко видно з даних, зібраних агентством, які показують значні розбіжності через різне тлумачення того, що є відходами та що є використаним текстилем.
Детальніша інформація: