На тлі занепокоєння щодо продовження великих спортивних подій в епоху зміни клімату УЄФА та Німецька футбольна асоціація (DFB) сподіваються на екологічно свідоме проведення Чемпіонату Європи з футболу Євро-2024.
32 млн євро було виділено на досягнення всіх цілей, викладених у Стратегії УЄФА з питань довкілля, соціальної сфери та управління, співавтором якої є DFB. 43 заходи були розроблені для досягнення 18 основних цілей у сфері боротьби зі зміною клімату, сталої інфраструктури та економіки замкненого циклу.
Відновлювана енергія буде використовуватися на стадіонах і в штаб-квартирах, а «найсучасніші екологічно чисті» генератори будуть використовуватись, якщо виникне така необхідність. Для забезпечення більшої ефективності DFB зменшить прожекторне освітлення та обмежить споживання електроенергії в медіацентрах.
Для кожного стадіону організаційний комітет проведе аналіз плану дій на випадок потенційної спеки. Фан-зони будуть розміщені в тіні, щоб мінімізувати прямі сонячні промені та вплив тепла, а перерви на охолодження діятимуть, коли цього вимагатиме температура. Також пообіцяли скоротити споживання води, а продукти харчування пропонуватимуть з мінімальним пакованням, що підлягає переробці. Планується, що всі стадіони і громадські оглядові майданчики будуть забезпечені багаторазовими стаканчиками.
Спеціальний кліматичний фонд у розмірі 7 млн євро
Однією з ініціатив сталого розвитку, пов’язаних з турніром, є нещодавно запущений кліматичний фонд, який заохочує німецькі аматорські клуби реалізовувати проєкти зі скорочення викидів, пов’язані з енергією, водою, управлінням відходами та розумною мобільністю. 25 євро буде передано до фонду за кожну неминучу тонну викидів CO2, вироблену у зв’язку з Євро-2024. За прогнозами перед турніром, близько 7 млн євро буде виділено на проєкти із захисту клімату через цей фонд.
Згідно з техніко-економічним обґрунтуванням екологічного аналітичного центру Oeko Institut, замовленим Міністерством довкілля Німеччини, близько 80% очікуваного вуглецевого сліду цієї події припаде на транспорт.
Вимірювання та зменшення вуглецевого сліду
Цифра становить 490 тис. тонн викидів парникових газів, що означає значне скорочення порівняно з офіційними викидами Чемпіонату світу з футболу 2022 року в Катарі. Подія, яку організатори рекламували як «вуглецево-нейтральну», насправді згенерувала приблизно 3,6 млн тонн CO2, причому більше половини з них припадало на транспорт глядачів.
Саме тому зацікавлені сторони оголосили про дружній до клімату громадський транспорт без додаткових витрат для тих, хто має квиток на матч Євро-2024. 36-годинний проїзний дозволить уболівальникам користуватися громадським транспортом у містах, що приймають чемпіонат, і навколо них з 6-ї ранку в день матчу до 6-ї вечора наступного дня.
Усі матчі групового етапу організовані в трьох регіональних кластерах на півночі, заході та півдні країни, причому кожна команда грає двічі в одному кластері. Раніше УЄФА закликав команди та вболівальників уникати перельотів між матчами та мінімізувати поїздки.
У відкритому листі альянс екологічних неурядових організацій закликав німецьку команду подорожувати екологічним способом під час турніру та обрати залізницю як вид транспорту з низьким рівнем викидів, таким чином подаючи приклад.
Амбіції щодо спортивних подій зростають
У 2020 році УЄФА оголосила, що до 2030 року вдвічі скоротить свої кліматичні викиди. Чемпіонат Європи з футболу є третьою за величиною спортивною подією у світі, за якою слідують мільярди вболівальників по всьому світу. У зв’язку з планами розширення інших великих спортивних подій (наприклад, ФІФА оголосила, що Чемпіонат світу з футболу 2030 року буде проводитися в шести країнах і на трьох континентах), Євро-2024 несе відповідальність за те, щоб показати футбольним керівникам, що компактний захід може бути таким же цікавим і успішним, як і багатоконтинентальний. Але тільки після фінального свистка можна буде зробити висновок, чи достатньо зробив цей турнір, щоб виправдати продовження спортивних мегаподій в кліматичну епоху.
Детальніша інформація: