У 2023 році в рамках Системи торгівлі викидами ЄС (ETS) відбулося найбільше щорічне скорочення викидів із моменту запуску ETS у 2005 році. Основною причиною стало стимулювання розвитку відновлюваних джерел енергії.
Дані, надані державами-членами ЄС станом на 2 квітня 2024 року, свідчать про зниження викидів на 15,5% у 2023 році порівняно з рівнем 2022 року. Викиди ETS зараз приблизно на 47% нижчі за рівень 2005 року і перебувають на шляху до досягнення мети до 2030 року (-62%).
Тенденція, що спостерігається, підтверджує ефективність і результативність системи капіталізації й торгівлі ЄС як основного інструменту політики декарбонізації європейської економіки.
Найважливішим драйвером рекордного скорочення викидів ETS в ЄС став енергетичний сектор, де викиди від виробництва електроенергії скоротилися на вражаючі 24% порівняно з 2022 роком. Таке зниження пов’язане зі значним збільшенням виробництва електроенергії з відновлюваних джерел (насамперед вітер і сонце) за рахунок вугілля та газу.
Відновлення гідро- та атомної енергетики завдяки більш сприятливим кліматичним умовам також привело до зменшення викидів, хоча й меншою мірою.
Що стосується енергоємних галузей промисловості, то можна спостерігати скорочення викидів приблизно на 7% порівняно з 2022 роком. Скорочення викидів у промисловому секторі є результатом поєднання зниження обсягів виробництва та підвищення ефективності, що в основному помітно у виробництві цементу, чавуну та сталі.
Авіаційні викиди зросли порівняно з 2022 роком приблизно на 10%. Це є наслідком постійного відновлення авіаційної галузі після колапсу трафіку під час пандемії COVID19.
Детальніша інформація: