За останні десятиліття якість повітря в Європі значно покращилася, але забруднене повітря все ще є найбільшою екологічною небезпекою для здоров’я. 

Згідно з опублікованим 6 червня 2024 року аналізом Європейського агентства з навколишнього середовища щодо даних про якість повітря за 2022 та 2023 роки, якість повітря в Європі продовжує покращуватися, але в багатьох районах, особливо в містах, забруднення залишається вищим за рекомендовані безпечні рівні. 

У короткій інформації Європейського агентства з навколишнього середовища «Стан якості повітря в Європі 2024» представлені дані про рівні ключових забруднювачів повітря в Європі у 2022 та 2023 роках. Ці  дані порівнюються зі стандартами якості повітря ЄС та рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) щодо здоров’я. 

Якість повітря в Європі покращується, але стандарти ЄС все ще не дотримуються по всій Європі, показує аналіз. У 2022 році лише 2% європейських станцій моніторингу зареєстрували концентрацію дрібних твердих частинок вище річного граничного значення ЄС. Однак майже всі європейці (96%), які живуть у містах, піддаються впливу концентрації дрібнодисперсних твердих частинок (PM2.5), які перевищують рівень керівних принципів ВООЗ. Дрібні тверді частинки є забруднювачем повітря, який спричиняє найбільший негативний вплив на здоров’я по всій Європі. Ці частинки надходять здебільшого з твердого палива, що використовується для побутового опалення, промислової діяльності та автомобільного транспорту.

Існують значні відмінності між країнами та регіонами, причому райони Центральної та Східної Європи демонструють вищий рівень забруднення. У 2022 році лише в Ісландії концентрація дрібних твердих частинок була нижчою за рекомендований рівень ВООЗ. Концентрації, що перевищують граничне значення ЄС, вимірювалися у трьох країнах-членах ЄС: Хорватії, Італії та Польщі.

План дій Європейського зеленого курсу щодо нульового забруднення встановлює мету до 2030 року щодо скорочення передчасної смертності, спричиненої дрібними твердими частинками, щонайменше на 55% порівняно з рівнем 2005 року, а також довгострокову мету відсутності значного впливу на здоров’я до 2050 року. 

Детальніша інформація: