У листопаді 2024 року світові лідери зібралися в Баку на 29-ту Конференцію сторін ООН зі зміни клімату (COP29), щоб обговорити кліматичну кризу та фінансування. Ситуацію щодо зміни клімату можна представити на восьми ключових графіках.
Графік 1. Глобальна температура повітря. Попередня оцінка вказує на те, що 2024 рік майже напевно стане найспекотнішим роком за всю історію спостережень, побивши максимум, встановлений у 2023 році. І вперше земна куля у 2024 році досягла потепління більш ніж на 1,5°C порівняно з середнім показником доіндустріального періоду, повідомило європейське кліматичне агентство Copernicus.
Графік 2. Глобальні викиди CO2. Європейський Союз разом з такими великими історичними емітентами, як США і Великобританія, скоротив викиди парникових газів приблизно на третину з 1990 року. Незважаючи на це, згідно з даними ООН, глобальні викиди CO2 неухильно зростали з 22,6 млн метричних тонн (Mton) у 1990 році до 39,02 Mton у 2023 році. Викиди Китаю зросли до 13,2 млн тонн у 2023 році, що відображає зростаючий внесок країни у глобальні викиди.
Графік 3. Викиди парникових газів на душу населення, 2023 рік. Великі країни, такі як Китай, США та Індія, є найбільшими загальними емітентами CO2, але країни на Аравійському півострові лідирують за викидами на душу населення. Дані ЄС показують, що Катар має найвищий рівень викидів на людину, за ним йдуть Кувейт, Бахрейн і Саудівська Аравія.
Графік 4. Відсоткова зміна викидів парникових газів між 1990 і 2023 роками. Багато країн мають довгострокові глобальні цілі щодо досягнення нульового рівня викидів до 2050 року. Разом з тим, у 2023 році викиди парникових газів у світі зросли на 61,7% (найбільше в Китаї – на 291%). Водночас, у 2023 році ЄС скоротив викиди парникових газів на 34% порівняно з рівнем 1990 року.
Графік 5. Глобальні тенденції викидів парникових газів за секторами. У ЄС у кожному секторі спостерігалося скорочення викидів парникових газів у 2023 році порівняно з 2022 роком. Найбільш значного спаду зазнав сектор енергетики, де викиди скоротилися на 20,1%. Сектор промислового спалювання та процесів слідує за ним, при цьому викиди скоротилися на 8,1% порівняно з попереднім роком.
Графік 6. Від яких джерел енергії ми залежимо в усьому світі? Дані показують, що викопне паливо залишається домінуючим джерелом енергії в більшості країн, хоча в усьому світі спостерігається помітне зростання використання відновлюваних джерел енергії, особливо в таких регіонах, як Європа, Сполучені Штати та Китай. За даними Європейської Комісії, за перші 6 місяців 2024 року половина електроенергії в ЄС надійшла з відновлюваних джерел, що випереджає викопне паливо.
Графік 7. П’ять майбутніх сценаріїв: наскільки може піднятися температура до кінця століття. У 2023 році Міжурядова група експертів зі зміни клімату, провідний міжнародний орган з оцінки зміни клімату, окреслила 5 потенційних майбутніх сценаріїв моделювання глобальних змін температури до 2100 року, заснованих на різних факторах, таких як зростання населення та викиди CO2.
Найбільш обнадійливий сценарій, SSP1-1,9, передбачає підвищення лише на 1,4°C, що досягається завдяки значному скороченню викидів. На противагу цьому, якщо викиди парникових газів залишаться на поточному рівні, а чистий нуль не буде досягнутий до 2100 року, глобальна температура може зрости більш ніж на 2°C, як прогнозує SSP2-4,5. За найбільш тривожним сценарієм, SSP5-8,5, глобальна температура може зрости в середньому на 4,4°C, що буде зумовлено подвоєнням поточних рівнів викидів.
Графік 8. Разом людські та природні фактори сприяли підвищенню температури більше, ніж лише природні фактори.
Детальніша інформація: