Фонд справедливого переходу (ФСП) створений із загальною метою надання допомоги населенню, економікам та довкіллю на територіях, перед якими стоять значні соціально-економічні виклики, пов’язані із процесом переходу до енергетичних та кліматичних цілей ЄС до 2030 року та кліматично-нейтральної економіки ЄС до 2050 року. 

Енергетичні та кліматичні цілі до 2030 року – це цілі, визначені п. 11 ст. 2 Регламенту (ЄС) 2018/1999 про врядування Енергетичного Союзу та кліматичних дій, зокрема: скорочення викидів парникових газів на 40% до рівня 1990 року, 32% ВДЕ у споживанні енергії та ін. 

ФСП передбачає два джерела фінансування: власний бюджет (7,5 млрд євро) та кошти Інструменту відновлення ЄС (10 млрд євро). Власний бюджет розрахований на 2021-2027 роки, а кошти Інструменту відновлення – на 2021-2023 роки. Додаток І визначає частки кожної держави-члена ЄС у цьому фінансуванні (найбільша частка у Польщі: 20% або 3,5 млрд євро). Отримання фінансування напряму залежить від того, чи підтримує держава мету щодо кліматичної нейтральності до 2050 року: у разі відсутності зобов’язання підтримувати таку мету відповідна частка держави скорочується на 50%. 

Фінансування у рамках ФСП надаватиметься виключно на підставі розроблених за участі місцевих органів влади територіальних планів справедливого переходу та виключно на певні види діяльності (виробничі інвестиції у малі та середні підприємства, дослідження та інновації, ВДЕ, професійна переорієнтація та навчання тощо). Кошти ФСП не можуть використовуватися для підтримки окремих видів діяльності: виведення з експлуатації чи будівництва нових АЕС; виробництва, переробки, транспортування, розподілу чи зберігання викопного палива; підприємств у скрутному становищі (у розумінні ст. 2 Регламенту (ЄС 651/20141)), виробництва, переробки чи продажу тютюнових виробів. Регламент про ФСП встановлює детальні вимоги щодо розробки територіальних планів справедливого переходу (включаючи типовий план у Додатку ІІ) та програмування фінансування (включаючи показники продуктивності та результативності у Додатку ІІІ). 

Ключові показники, яких ЄС планує досягти:

  • надання фінансової підтримки з власного бюджету ФСП у розмірі 7,5 млрд євро протягом 2021-2027 років; 
  • надання фінансової підтримки з бюджету Інструменту відновлення ЄС у розмірі 2 млрд євро у 2021 році; 
  • надання фінансової підтримки з бюджету Інструменту відновлення ЄС у розмірі 4 млрд євро у 2022 році; 
  • надання фінансової підтримки з бюджету Інструменту відновлення ЄС у розмірі 4 млрд євро у 2023 році.

Детальніша інформація: