17 червня 2024 року Рада ЄС прийняла загальний підхід, спрямований на те, щоб зробити моніторинг здоров’я ґрунту обов’язковим. Загальний підхід забезпечує керівні принципи сталого управління ґрунтами та адресований таким ситуаціям, коли забруднення ґрунту створює неприйнятні ризики для здоров’я та довкілля.

Здорові ґрунти є основою для 95% харчових продуктів, містять понад 25% біорізноманіття у світі та є найбільшим наземним резервуаром вуглецю на планеті. Утім, ґрунти є обмеженим ресурсом. Це невідновлюваний ресурс, який потрібно захищати та відновлювати. Понад 60% ґрунтів у ЄС перебувають у поганому стані.

Оцінка здоров’я ґрунту

Згідно з ґрунтовою стратегією ЄС, представленою Європейською Комісією у 2021 році, основною  причиною тривожного стану ґрунтів ЄС є відсутність спеціального законодавства ЄС. Щоб забезпечити такий самий рівень захисту ґрунтів, який існує для води, морського середовища та повітря в ЄС, Єврокомісія 5 липня 2023 року запропонувала Директиву про моніторинг ґрунтів. Кінцева мета запропонованої директиви полягає в тому, щоб до 2050 року всі ґрунти були у здоровому стані відповідно до амбіцій ЄС щодо нульового забруднення. 

Загальний підхід поділяє пропозиції Єврокомісії щодо оцінки стану ґрунту, зберігаючи концепцію дескрипторів ґрунту (фізичних, хімічних і біологічних параметрів). 

Комплексна система моніторингу

Держави-члени за підтримки Єврокомісії спочатку відстежуватимуть, а потім оцінюватимуть стан усіх ґрунтів на своїй території, щоб органи влади та землевласники по всьому ЄС могли вжити заходи щодо сталого управління ґрунтами та інші відповідні заходи. Держави-члени визначатимуть точки відбору проб для моніторингу на основі спільної методології ЄС.

Загальний підхід включає додаткові можливості для держав-членів щодо вимірювань ґрунту, включаючи можливість використання наявних даних і систем моніторингу. Він також встановлює мінімальні вимоги до якості для лабораторій, які аналізують зразки ґрунту, щоб забезпечити порівняння вимірювань ґрунту.

Стале управління ґрунтами

Відповідно до загального підходу, держави-члени визначать практику сталого управління ґрунтами протягом п’яти років після набуття директивою чинності, беручи до уваги керівні принципи сталого управління ґрунтами, викладені у директиві.

Пом’якшення наслідків захоплення земельних ділянок

Зберігаючи амбітну довгострокову мету (до 2050 року не мати чистого захоплення землі),  загальний підхід зосереджений на вирішенні проблем ущільнення ґрунту та руйнування ґрунту, які є найпомітнішими, мають найбільший вплив і є найпростішими для моніторингу землекористування.

Загальний підхід встановлює принципи пом’якшення наслідків, які повинні враховуватися при плануванні землекористування державами-членами і які є достатньо гнучкими для того, щоб поважати рішення держав-членів щодо просторового планування, у тому числі стосовно заходів щодо житлового будівництва та енергетичного переходу.

Забруднені ділянки

Відповідно до запропонованої директиви, держави-члени визначать усі потенційно забруднені об’єкти, а потім нанесуть їх на карту в публічному реєстрі.

Загальний підхід передбачає ризик-орієнтований і ступінчастий підхід. Це дозволить державам-членам визначати пріоритетність заходів, беручи до уваги потенційні ризики, соціально-економічний контекст і поточне та заплановане землекористування. Щоб допомогти визначити потенційно забруднені об’єкти, міністри домовилися про створення національних списків потенційно забруднюючих видів діяльності.

Після того, як забруднена ділянка буде ідентифікована, вона буде досліджена та будуть усунені будь-які неприйнятні ризики для здоров’я людей і довкілля.

Детальніша інформація: