2 лютого 2024 року Рада ЄС і Європейський Парламент досягли попередньої угоди щодо директиви, яка сприяє ремонту зламаних або дефектних товарів (відома як директива про право на ремонт, або R2R). Нові правила мають полегшити споживачам доступ до послуг з ремонту і зроблять його простішим, швидшим, прозорішим і привабливішим.

Дуже часто, коли пилосос, посудомийна машина, кавоварка або будь-який інший виріб ламається або несправний, простіше викинути його і купити новий, ніж ремонтувати, особливо коли закінчився термін гарантії. Директива, яку погодили співзаконодавці, створює стимули для споживачів ремонтувати вироби, що стимулюватиме ремонтний сектор, зменшить кількість відходів і сприятиме більш сталим бізнес-моделям.

Щоб зробити ремонт більш привабливим для споживачів, директива пропонує новий набір інструментів:

  • можливість для споживачів вимагати від виробників ремонтувати ті товари, які технічно підлягають ремонту відповідно до законодавства ЄС (наприклад, пральні машини, пилососи або мобільні телефони);
  • європейська форма інформації про ремонт, яку ремонтні організації можуть запропонувати споживачам, з чіткою інформацією про умови ремонту, час завершення робіт, ціни тощо (директива містить зразок цієї форми у додатку 1);
  • Європейська ремонтна онлайн-платформа для полегшення встановлення зв’язків між споживачами та ремонтниками;
  • продовження на 12 місяців терміну відповідальності продавця після ремонту товару.

Попередня угода зберігає право споживача обирати між ремонтом і заміною, коли виріб зламаний або несправний. 

Угода підтримує загальні цілі директиви, але вносить деякі вдосконалення щодо сфери застосування, зобов’язань щодо ремонту, змісту інформаційної форми, а також щодо онлайн-платформи.

Угода зберігає сферу застосування директиви для тих виробів, щодо яких законодавство ЄС встановлює вимоги щодо ремонтопридатності (наприклад, пральні машини, посудомийні машини, холодильники або пилососи). У майбутньому Європейська Комісія може запровадити вимоги щодо ремонтопридатності для нових виробів.  

Угода зобов’язує виробників надавати інформацію про запасні частини на своєму веб-сайті, надавати запчастини усім сторонам у секторі ремонту за розумною ціною та забороняти практики, які перешкоджають використанню вживаних або надрукованих на 3D-принтері запасних частин незалежними ремонтниками.

Досягнута угода пропонує створити європейську ремонтну онлайн-платформу замість 27 національних платформ. Мета платформи полягає в тому, щоб зробити доступними для споживачів різні послуги з ремонту на рівні ЄС і в кожній державі-члені. Таким чином, платформа ЄС матиме розділи для кожної країни-члена, а інформація надходитиме з національних ремонтних платформ (як державних, так і приватних). 

Детальніша інформація: