18 березня 2024  року Рада ЄС схвалила висновки щодо зеленої дипломатії, однозначно підтвердивши зобов’язання ЄС сприяти справедливому та інклюзивному зеленому переходу та підтримувати виконання глобальних зобов’язань у тісній співпраці з країнами-партнерами по всьому світу.

У своїх висновках Рада ще раз наголошує на серйозності потрійної планетарної кризи, пов’язаної зі зміною клімату, втратою біорізноманіття та забрудненням, що становить глобальну та екзистенційну загрозу і загострює наявні проблеми безпеки. Рада також висловлює серйозну стурбованість шкодою клімату та довкіллю, а також величезними людськими стражданнями, спричиненими триваючими збройними конфліктами в усьому світі. Незаконна, неспровокована та невиправдана агресивна війна Росії проти України завдала величезної шкоди довкіллю, підвищила ризик для ядерної безпеки та спровокувала енергетичну і продовольчу небезпеку в усьому світі, і Росія має бути притягнута до відповідальності за це.

Ґрунтуючись на Спільному повідомленні про новий погляд на взаємозв’язок клімату та безпеки, ЄС працюватиме зі своїми партнерами над просуванням взаєморозуміння та виконанням зобов’язань щодо вирішення взаємопов’язаних викликів, таких як зміна клімату, погіршення стану довкілля та мир і безпека.

Щоб забезпечити стійке майбутнє для всіх, вкрай важливо виконувати глобальні зобов’язання, узгоджені на Кліматичній конференції ООН у Дубаї (COP 28) та в Глобальній рамковій програмі з біорізноманіття. На цьому тлі ЄС з нетерпінням чекає на співпрацю з усіма партнерами для досягнення успішних та амбітних результатів наступних кліматичних конференцій ООН у Баку та у місті Белен (Бразилія) і роботи над наступною Конвенцією про біологічне різноманіття у Колумбії.

Зелена дипломатія ЄС підтримуватиме перехід від викопного палива у справедливий, упорядкований і рівноправний спосіб, відповідно до результатів Глобальної інвентаризації в рамках Паризької угоди. Щоб досягти цього, ЄС та його держави-члени сповнені рішучості сприяти створенню енергетичного сектору, переважно вільного від викопного палива, задовго до 2050 року. Паралельно ЄС активізує свої дипломатичні зусилля для забезпечення того, щоб усі країни-партнери інтегрували глобальні цілі щодо потроєння глобальних потужностей відновлюваної енергетики та подвоєння енергоефективності у свої національно визначені внески, а також вжили заходів для їх реалізації.

Рада ЄС визнає прогрес, досягнутий у виконанні Глобального зобов’язання щодо метану, і запрошує всіх партнерів, які ще цього не зробили, приєднатися до зобов’язання. У зв’язку зі збільшенням глобальних викидів метану, Рада закликає, щоб усі країни-партнери вживали конкретних заходів. .

Рада вітає ефективні зусилля з диверсифікації та нагадує про необхідність поступової відмови ЄС від енергетичної залежності від Росії, нагадуючи також про зобов’язання ЄС підтримувати Україну у відновленні та захисті її енергетичної системи, а також у побудові більш життєстійкого і сталого енергетичного сектору.

Для того, щоб світ визначив нову амбітну мету кліматичного фінансування, в основі якої лежать державні фінанси, ЄС вважає, що потрібна ширша база вкладників. Необхідно визначити та використати нові та інноваційні джерела фінансування, зокрема з сектору викопного палива.

ЄС продовжуватиме тісно співпрацювати з партнерами у Східному та Південному сусідстві, на Західних Балканах, в Африці та з партнерами по всьому світу, зокрема з найбільш вразливими верствами населення, включаючи найменш розвинені країни та малі острівні держави, що розвиваються, а також з країнами-партнерами, які висунули амбітні плани, через такі ініціативи, як NDICI Global Europe, Team Europe, Global Gateway Strategy. Рада наголошує на важливості ролі та співпраці з приватним сектором та бізнесом у цих зусиллях.

Рада ЄС запрошує Високого представника, Європейську Комісію та всі держави-члени ЄС спільно активізувати зелену дипломатію ЄС як політичний пріоритет шляхом посилення координації, обміну інформацією та співпраці на рівні штаб-квартир та на місцевому рівні між посольствами держав-членів ЄС і представництвами ЄС.

Детальніша інформація: