Віторія-Гастейс – місто на півночі Іспанії з близько 250 тис. мешканців. На початку 1990-х населений пункт зіштовхнулося з проблемою занедбаних околиць, які створювали природний та соціальний бар’єр між містом та прилеглими селами. Околиці Віторії-Гастейс, часто лісисті, багато років потерпали від розвитку території міста, були небезпечними для людей та природи, що вціліла. Покинуті місця видобутку гравію і стихійні сміттєзвалища – ось типова картина околиць тих років. Сьогодні ж практично кожен мешканець Віторії-Гастейс живе в межах 300 метрів від зеленої зони чи парку. Як їм це вдалося?

Зіткнувшись з проблемою, місто вирішило створити мережу зелених та інших приміських зон, що загалом відповідало цілям генерального плану 1986 року щодо розширення системи міських зелених зон шляхом включення приміських територій. Створення такої мережі, що отримала назву «Зелена смуга», стало складним багаторічним проєктом, реалізація якого триває і досі.

Основними елементами проєкту стали:

  • створення парків (сьогодні їх вже шість);
  • відновлення природних, забруднених та деградованих ділянок; 
  • об’єднання усіх ділянок та парків, а також самого міста, еко-рекреаційними коридорами. 

Відновлені ділянки представляють цілу низку природних середовищ: болота, озера, луги, поля, ліси тощо. Одна з ділянок навіть отримала статус міжнародного водно-болотного угіддя. 

Сьогодні площа територій Зеленої смуги – 727 га (усього заплановано – 993 га), на них облаштовано 79 км пішохідних та велосипедних доріжок.

Детальніша інформація: