8 червня 2023 року Фонд модернізації ЄС виділив 2,4 млрд євро для 31 проєкту у семи країнах-бенефіціарах, щоб допомогти модернізувати їхні енергетичні системи, скоротити викиди парникових газів в енергетиці, промисловості й транспорті, а також підвищити енергоефективність. 

Це найбільша на сьогоднішній день виплата, яка надає додаткового імпульсу для переходу Європи до «зеленої» економіки. Ці інвестиції допомагають державам-членам знизити залежність від російського викопного палива, досягти своїх цілей у галузі клімату та енергетики до 2030 року та сприяють виконанню довгострокового зобов’язання ЄС щодо досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року.

Завдяки доходам від Європейської системи торгівлі викидами (EU ETS) додаткові інвестиції було зроблено у Румунії (1,1 млрд євро), Чехії (1 млрд євро), Болгарії (197 млн євро), Польщі (47 млн євро), Хорватії (88 млн євро), Латвії (5 млн євро) та Литві (1 млн євро). Загальний обсяг виплат з Фонду модернізації з січня 2021 року вже становить близько 7,5 млрд євро, що принесло користь 10 державам-членам, які мають на це право. 

Підтримані проєкти зосереджені на виробництві електроенергії з відновлюваних джерел, модернізації енергетичних мереж та енергоефективності. 

Приклади пропозицій, які отримали фінансування: 

• модернізація розподільчої електромережі в Болгарії для прискорення електрифікації транспорту, а також декарбонізації та децентралізації споживання та виробництва енергії;

• розгортання фотоелектричних потужностей та потужностей з енергозбереження для державних постачальників послуг водопостачання в Хорватії;

• підвищення енергоефективності та енергозбереження у нових будинках для державного сектору в рамках програми ENERGov у Чехії;

• впровадження електромобілів та відповідної зарядної інфраструктури в Латвії;

• реновація багатоквартирних будинків у Литві;

• підтримка когенерації для централізованого теплопостачання у Польщі;

• нові потужності виробництва електроенергії з відновлюваних джерел, централізоване теплопостачання та газова інфраструктура для заміни вугільної енергетики в Румунії.

Наступний крайній термін подання державами-членами ЄС інвестиційних пропозицій для підтримки з боку Фонду модернізації – 15 серпня 2023 року для непріоритетних пропозицій та 12 вересня 2023 року для пріоритетних пропозицій.

Довідково. Фонд модернізації ЄС, що фінансується за рахунок доходів від аукціону квот на викиди з Системи торгівлі викидами ЄС, спрямований на підтримку десяти країн ЄС з нижчими доходами в їхньому переході до кліматичної нейтральності. 

Країнами-бенефіціарами є Болгарія, Хорватія, Чехія, Естонія, Угорщина, Латвія, Литва, Польща, Румунія та Словаччина. Фонд модернізації підтримує інвестиції у виробництво та використання енергії з відновлюваних джерел, енергоефективність, енергозбереження, модернізацію енергетичних мереж, включаючи централізоване теплопостачання, трубопроводи та мережі, а також справедливий перехід у вуглецевих регіонах. 

Фонд доповнює інші європейські інструменти, такі як Політика згуртування ЄС і Фонд справедливого переходу. Він мобілізує значні ресурси, які можуть допомогти державам-членам ЄС підтримати інвестиції відповідно до плану REPowerEU та пакету Fit For 55. Фонд діє у рамках відповідальності країн-бенефіціарів у тісній співпраці з Європейською комісією та Європейським інвестиційним банком (ЄІБ).

10 травня 2023 року переглянута Система торгівлі викидами ЄС (EU ETS) була закріплена у законодавстві ЄС. З 2024 року СТВ ЄС розширює сферу діяльності Фонду модернізації, надаючи фінансову підтримку трьом додатковим державам-членам-бенефіціарам – Португалії, Греції та Словенії.

Детальніша інформація: