Глобальна благодійна організація Oxfam закликає припинити стимулювання Європейським Союзом біопалива на основі сільськогосподарських культур. Вона стверджує, що, незважаючи на обмеження, введені останніми роками, ЄС продовжує стимулювати попит на продовольчі культури та землю, що має бути спрямована на виробництво палива, а біопаливна промисловість продовжує наполягати на тому, що це є частиною вирішення проблеми зміни клімату.
Постійна залежність урядів від біопалива на основі сільськогосподарських культур для досягнення європейських цілей щодо скорочення викидів парникових газів посилює глобальну продовольчу безпеку і волатильність цін, стверджує Oxfam, закликаючи припинити політичні стимули до кінця десятиліття.
Хоча ЄС розпочав політику заохочення використання біопалива у 2003 році, занепокоєння щодо його впливу на землекористування та продовольчу безпеку призвело до того, що частка біопалива на основі рослинництва, що використовується у транспортному секторі, обмежена в межах одного відсоткового пункту від рівнів, що використовувалися у 2020 році в даній державі-члені, з максимумом 7%.
У звіті Oxfam підкреслюється, що, хоча обмеження залишається в силі, продукти рослинництва все ще становлять основну частину (60% у 2021 році) біопалива, що використовується на транспорті. При цьому обсяги біопалива зростатимуть, оскільки уряди прагнуть досягти цільового показника зеленої енергії на транспорті у 29% до 2030 року.
Оксфам вважає, що третій перегляд Директиви про відновлювані джерела енергії (RED) у 2023 році став втраченою можливістю покласти край негативним наслідкам продовольчої безпеки, соціальних та екологічних наслідків попиту на біопаливо в Європі. Оксфам посилається на дослідження, які свідчать про те, що біопаливо практично не має чистої вигоди для клімату, якщо враховувати такі фактори, як виробництво, розподіл і зміна землекористування (наприклад, вирубка лісів). У звіті стверджується, що попит на біопаливо, обумовлений політичними цілями, посилює волатильність на світових продовольчих ринках. Цей попит сприяв стрибку цін на рослинну олію після вторгнення Росії в Україну.
До 2020 року виробництво біопалива в Європі зросло до 20 млрд літрів на рік, з яких три чверті становив біодизель, а решта – біоетанол. Торгові групи, що представляють виробників цих видів палива, відкинули занепокоєння, висловлені у звіті Oxfam. Вони зазначили, що загальне використання відновлюваних джерел енергії на транспорті сьогодні становить 9,6%, що значно менше 29%, які мають бути досягнуті до кінця десятиліття. Це неможливо зробити без біопалива, включно зі сталим біопаливом на основі сільськогосподарських культур, що відповідає вимогам RED. Зокрема, Девід Карпінтеро, генеральний директор Європейської асоціації відновлюваного етанолу, заявив, що заборона біопалива на основі сільськогосподарських культур стане «катастрофою» для зусиль ЄС щодо усунення викидів парникових газів від транспорту.
У звіті про прогрес у відновлюваній енергетиці за 2020 рік Європейська Комісія зазначила, що для виробництва сільськогосподарських культур для споживання біопалива ЄС у 2018 році було потрібно 7,4 млн гектарів землі, що перевищує площу Ірландії.
Детальніша інформація: