Кліматологи закликають до відповідального використання штучного інтелекту, оскільки викиди Google зросли на 48% з 2019 року.
Три роки тому Google розробив амбітний план щодо вирішення проблеми зміни клімату, перейшовши на «чистий нуль», що означає, що до 2030 року компанія викидатиме в повітря не більше газів, що змінюють клімат, ніж видалятиме. Але звіт компанії, оприлюднений 3 липня 2024 року, показує, що вона далека від досягнення цієї мети. Замість того, щоб знижуватися, викиди компанії зросли на 13% у 2023 році порівняно з попереднім роком. У порівнянні з базовим 2019 роком викиди зросли на 48%.
Google послався на штучний інтелект і попит, який він висуває до центрів обробки даних, що вимагають величезної кількості електроенергії. Виробництво цієї електроенергії шляхом спалювання вугілля або природного газу призводить до викидів парникових газів, включно з вуглекислим газом і метаном, які нагрівають планету, створюючи більш екстремальні погодні умови.
Як штучний інтелект сприяє зміні клімату?
Деякі експерти кажуть, що центри обробки даних, необхідні для живлення штучного інтелекту, швидко поширюються і загрожують переходу на чисту електроенергію, яка є важливою частиною боротьби зі зміною клімату. Це пов’язано з тим, що новий дата-центр може затримати закриття електростанції, яка спалює викопне паливо, або спонукати до будівництва нової.
Центри обробки даних не лише енергоємні. Вони потребують високовольтних ліній електропередач і значної кількості води для охолодження. Вони також є шумними. Часто вони будуються там, де електроенергія є найдешевшою, а не там, де ключовим джерелом енергії є відновлювані джерела енергії, такі як вітер і сонце.
За даними Міжнародного енергетичного агентства, глобальний попит на електроенергію для центрів обробки даних і штучного інтелекту може подвоїтися до 2026 року.
Інші плани сталого розвитку великих технологічних компаній також зіштовхуються із проблемами через поширення центрів обробки даних. Вони призвели до того, що викиди Microsoft зросли на 29% вище базового рівня 2020 року.
Чи може штучний інтелект також допомогти у вирішенні проблеми зміни клімату?
Технологічні компанії доводять, що штучний інтелект, включаючи такі інструменти, як ChatGPT, не тільки частково спричиняє зміну клімату, а й допомагає вирішити цю проблему.
У випадку з Google це може означати використання даних для прогнозування майбутніх повеней або підвищення ефективності транспортного потоку для економії бензину.
Чи використовує Google відновлювані джерела енергії?
Викиди Google зросли у 2023 році частково тому, що компанія використовувала на 25910 ГВт-год більше, ніж роком раніше, і більш ніж удвічі більше, ніж 4 роки тому. Гігават-година – це приблизно енергія, яку електростанція, що обслуговує кілька сотень тисяч домогосподарств, виробляє за одну годину.
Позитивним моментом є те, що зі зростанням споживання компанією Google зростає і використання відновлюваних джерел енергії. У 2020 році компанія заявила, що до 2030 року задовольнить свою величезну потребу в електроенергії, використовуючи лише чисту енергію щогодини кожного дня у всьому світі. У 2023 році, за даними Google, компанія отримала в середньому 64% безвуглецевої енергії для своїх центрів обробки даних і офісів по всьому світу. Компанія заявляє, що її центри обробки даних в середньому в 1,8 раза енергоефективніші, ніж інші в цій галузі.
Детальніша інформація: