Вторгнення Росії в Україну стало людською трагедією з незліченними втратами життів, мільйонами переміщених осіб і масовими руйнуваннями. Але, як показує новий звіт Ініціативи з обліку парникових газів під час війни (IGGAW), війна також завдала руйнівного впливу на клімат. 

Війна Росії в Україні спричинила викиди приблизно 175 млн тонн вуглекислого газу за 24 місяці. Це еквівалентно щорічному використанню 90 млн автомобілів і може коштувати Росії майже 30 млрд євро репарацій за шкоду, яку вона завдала клімату. 

Ініціатива з обліку парникових газів війни (IGGAW) розробляє нові методології для вимірювання «конфліктного вуглецю». Серія оцінок ініціативи є першою, яка відображає викиди будь-якої війни.

Звідки береться «конфліктний вуглець»?

Третина викидів припадає на військову діяльність, зокрема мільярди літрів палива, які використовуються російськими транспортними засобами. Це найбільше джерело викидів, на яке припадає близько 35 млн тонн еквіваленту CO2.

Ще третина припадає на величезну кількість сталі та бетону, які використовуються і будуть потрібні для відбудови.

Остання третина походить з різних джерел:

  • Пожежі воєнного часу значно зросли в розмірах та інтенсивності після вторгнення по обидва боки лінії фронту. Супутникові знімки надали інформацію про 27 тис. пожеж на площі майже 1 млн гектарів.
  • Комерційні літаки змінили маршрути через обмеження та проблеми з безпекою, які стосуються 18 млн км2 неба над Росією та Україною. Перенаправлення між Європою та Азією призвело до додаткового використання палива, що призвело до чистих викидів трохи більше 24 млн тонн. 
  • Ще одним джерелом є удари по енергетичній інфраструктурі. У перші тижні війни Росія завдала великих ударів по складах викопного палива в Україні.
  • Руйнування газопроводу «Північний потік» призвело до тижневого підводного виверження метану з впливом на клімат, еквівалентним 14 млн тонн CO2
  • Одним з найбільш незвичних джерел викидів є гексафторид сірки (SF6), який використовується для ізоляції електричних розподільних пристроїв. Це найпотужніший парниковий газ з у 23 тис. разів більшою тепловою потужністю, ніж вуглекислий газ. Через російські удари були особливо великі викиди SF6 – близько 40 тонн, що еквівалентно приблизно мільйону тонн CO2.
  • Меншою мірою викидам вуглецю сприяло також переміщення майже 7 млн українських біженців і російських відмовників.

Викиди вуглецю через війну РФ проти України продовжують зростати.

Яка ціна конфліктного вуглецю?

Використовуючи новітню методологію, дослідники встановили вартість кожної тонни викидів вуглецю.  Оцінка IGGAW викидів від війни Росії в Україні значною мірою спирається на супутникові дані, урядову інформацію, наукові дослідження та розвідку з відкритих джерел, інтерв’ю з експертами, галузеві звіти та іншу інформацію.

IGGAW підрахував, що Росія зіткнулася з рахунком на 32 млрд доларів (29,5 млрд євро) за кліматичні репарації за перші 24 місяці війни.

Український уряд привітав звіт, заявивши, що він сприятиме розгляду справи країни про компенсацію проти Росії. У 2022 році резолюція Генеральної Асамблеї ООН закликала Росію компенсувати Україні витрати, пов’язані з війною, а Рада Європи створила реєстр збитків. Звіт про кліматичні викиди має стати частиною цього реєстру.

Детальніша інформація: