Приземний озон (O3) – шкідливий забруднювач повітря, який може переміщатися на великі відстані від свого джерела. Нове дослідження показало, що 56,7% смертей, спричинених цим забруднювачем повітря в Європі, пов’язані з O3 з-за меж регіону.

Озон утворюється на найближчому до Землі рівні атмосфери – у тропосфері –  від реакції сонячного світла з такими газами, як оксиди азоту та леткі органічні сполуки. Хоча його присутність у верхніх шарах атмосфери може бути захисною, присутність O3 на рівні землі негативно впливає на здоров’я людини, рослинність та екосистеми по всій Європі.

Високі рівні озону спостерігаються під час теплої пори року і можуть спричинити ряд респіраторних проблем, зокрема загострення астми. Потепління клімату, ймовірно, посилить умови, що сприятимуть утворенню тропосферного озону в майбутньому, оскільки фотохімічні механізми утворення O3 сприятливі під час теплових хвиль та періодів високої сонячної радіації.

Європейський Союз (ЄС) встановив обмеження рівнів озону 120 мікрограмів на кубічний метр (мкг/м3)для максимального щоденного восьмигодинного середнього значення, тоді як рекомендація ВООЗ становить 100 мкг/м3 на восьмигодинне середнє значення. Переглянута Директива ЄС про якість навколишнього повітря, яка набула чинності в грудні 2024 року, включає ліміт 100 мкг/м3 як довгострокову мету на 2050 рік. 

Рівні та концентрації O3 значною мірою залежать від транспортування забруднюючої речовини в межах нижніх рівнів тропосфери. Існує недостатньо досліджень щодо смертей, спричинених O3, у континентальному масштабі – у цьому випадку в Європі – та щодо географічних джерел O3, які спричиняють ці смерті. Обидва висновки важливі для формування політики, яка працює на глобальному рівні і може керувати впливом забруднення O3 на здоров’я. 

Щоб оцінити вплив O3 на здоров’я в Європі, дослідники об’єднали дані про концентрації O3, чисельність населення та записи про смертність, а також дані моделювання впливу O3 на рівень смертності людей. Коефіцієнт смертності в цьому дослідженні – це кількість смертей на 1 мільйон осіб за певний рік та географічний регіон. 

Регіон, який розглядається у дослідженні, включає 35 європейських країн та навколишній океан і море. Дані були проаналізовані для 813 сусідніх регіонів у 35 європейських країнах, що представляють близько 530 мільйонів осіб. Дані про здоров’я були отримані від Євростату, а інформація про рівні O3 та її джерело були змодельовані з системи якості повітря CALIOPE. Вплив O3 на смертність було взято з найбільшого доступного глобального епідеміологічного дослідження на сьогоднішній день1.

Існували відмінності між країнами як з точки зору рівнів O3, так і рівня смертності. Середня концентрація O3 коливалася від 76,7 мкг/м3 у Фінляндії до 130,1 мкг/м3 на Мальті. Як і очікувалося, концентрації O3 були меншими на півночі, оскільки тепліші температури на півдні сприяють утворенню O3, особливо влітку.

Орієнтовна кількість смертей, пов’язаних з O3 у європейському регіоні протягом теплих сезонів 2015–2017 років становила 114 447, тобто 72 смерті на 1 мільйон жителів щороку. 

Найбільша кількість смертей від O3 припадає на країни з найбільшим населенням, зокрема Німеччину, Італію, Францію, Великобританію, Іспанію та Польщу. Тоді як найвищі показники смертності (кількість смертей на 1 мільйон осіб) – у південно-східних країнах, зокрема у Болгарії, Сербії, Хорватії, Угорщині, Греції та Румунії. 

Аналіз виявив, що лише невелика частка – 11,7% смертей від забруднення O3 – були пов’язані з національними джерелами забруднювача. Натомість саме O3, який транспортувався з-за меж європейського регіону, був пов’язаний із 56,7% смертей. 

Ці висновки важливі для політики щодо якості повітря та громадського здоров’я по всій Європі. Раніше зусилля із пом’якшення наслідків були зосереджені на національному та регіональному рівнях. Дослідники закликають до глобальних стратегій, а також скоординованих загальноєвропейських дій для досягнення керівних принципів щодо якості повітря, викладених ВООЗ та ЄС, для зменшення впливу О3 на здоров’я. Вони також попереджають, що результати не повинні тлумачитися місцевими органами з питань якості повітря як виправдання місцевої бездіяльності. 

Детальніша інформація: