18 січня 2024 року Європейська науково-консультативна рада зі зміни клімату (ESABCC) опублікувала новий звіт «На шляху до кліматичної нейтральності ЄС: прогрес, прогалини в політиці та можливості». Рада попередила ЄС, що цілі скорочення викидів парникових газів можуть стати недосяжними без негайної реалізації чинної політики, а також без кроків щодо припинення субсидій на викопне паливо та боротьби з викидами, пов’язаними з сільським господарством і землекористуванням.
Європейська науково-консультативна рада зі зміни клімату (ESABCC) була створена відповідно до новаторського Кліматичного закону, прийнятого у 2021 році, для моніторингу прогресу у досягненні юридично обов’язкових цілей щодо скорочення викидів на 55% до 2030 року порівняно з базовим рівнем 1990 року, а також у досягненні нульового рівня викидів до 2050 року, коли будь-які викиди, що залишилися, будуть врівноважені поглиначами вуглецю в лісах та іншими природними або технологічними видаленнями CO2.
У звіті консультативної ради проаналізовані основні прогалини в кліматичній політиці ЄС після 2030 року. Рада попередила, що ціль до 2030 року буде досягнута лише за умови швидкого, надійного та ефективного впровадження низки законодавчих актів щодо відновлюваних джерел енергії, енергоефективності та землекористування, представлених Європейською комісією в рамках її флагманської політики «Зеленого курсу». Також терміново потрібно повністю відмовитися від субсидій на викопне паливо, які фактично різко зросли під час енергетичної кризи, спричиненої вторгненням Росії в Україну у 2022 році.
Водночас ЄС повинен краще боротися з соціально-економічними наслідками енергетичного переходу, оскільки кліматична політика може бути відносно великим тягарем для домогосподарств з низьким рівнем доходу. Тягар має бути перекладений на більш заможних громадян.
«Грінпіс» заявив, що висновки наглядового органу з питань кліматичної політики вказують на нездатність ЄС вести розмову, коли справа доходить до вирішення надзвичайної кліматичної ситуації, і закликав до визначення конкретної дати закінчення субсидій на викопне паливо та захисту вразливих громадян під час перехідного періоду, відкинувши ідею про те, що ядерна енергетика, яка не згадується у новому звіті, пропонує рішення. Представники консультативної ради досить чітко дали зрозуміти, що вони не розглядають нову атомну енергетику як частину рішення. Це занадто повільно і дорого, щоб робити що-небудь. Це призводить до втрат часу і грошей, необхідних для відновлюваних джерел енергії та енергозбереження.
У звіті йдеться про те, що відсутність прогресу була найбільш помітною в політиці сільського господарства та пов’язаній з нею сфері землекористування. У звіті рекомендовано встановити ціну на викиди вуглецю, як це вже стосується електростанцій та промислових підприємств, і яка незабаром буде запроваджена для опалення та автомобільного транспорту. Відсутність ціни на викиди парникових газів, пов’язаних із землекористуванням, означає, що кліматична вигода від використання біомаси приватизована, а витрати на заготівлю біомаси соціалізовані.
Щоб узгодити політику з довгостроковими енергетичними та кліматичними цілями ЄС, консультативна рада надала 13 рекомендацій. Перша з них полягає в тому, щоб запровадити пакет «Fit for 55» на національному рівні та зробити політику ЄС повністю сумісною з необхідністю поступової відмови від викопного палива, щоб досягти кліматичних цілей ЄС до 2030 року.
Детальніша інформація: