Україна планує поступово відмовлятися від використання вугілля – одного з найбрудніших та небезпечних для клімату джерел енергії. У свою чергу, це вимагає трансформації тих регіонів, де видобуток та використання вугілля є важливою частиною місцевої економіки. Саме тому на Львівщині розробили План дій зі справедливої трансформації вугільного мікрорегіону до 2030 року.
Припинення видобутку вугілля може мати серйозні соціальні та екологічні наслідки, а перехід економіки мікрорегіону до більш стійких та екологічно чистих видів діяльності потребує серйозного підґрунтя для прийняття продуманих стратегічних рішень.
Понад рік над Планом дій працювали представники уряду, регіональної та місцевої влади, експерти, профспілки, шахтарі, громадський сектор та бізнес.
До Плану дій включили 47 проєктних ідей загальною вартістю 10,1 млрд гривень у межах 3 затверджених стратегічних цілей:
- енергетичний перехід та чисте довкілля мікрорегіону для життєдіяльності різних поколінь та соціальних груп населення (14 проєктів на суму 3,1 млрд гривень);
- нова конкурентоспроможна економіка вугільного мікрорегіону (14 проєктів на суму 6,3 млрд гривень);
- вугільний мікрорегіон адаптований до нових соціальних потреб мешканців (19 проєктів на суму понад 617 млн гривень);
Ключовою тематикою проєктів є відновлювана енергетика, охорона довкілля, формування потужного підприємницького сектора, створення нових робочих місць в альтернативних вугледобувній промисловості видах економічної діяльності, стимулювання розвитку нових спеціалізацій професійної освіти тощо.
Нагадаємо, нещодавнє дослідження, проведене Ресурсно аналітичним центром “Суспільство і довкілля”, показало, що у Львівській області створено 98 тис. зелених робочих місць (13% їх загальної кількості).
Детальніша інформація: