Перспективи повоєнної відбудови України та останні тенденції в ЄС та світі щодо декарбонізації, кліматичної нейтральності та врахування екологічних і кліматичних питань у різних сферах суспільного життя і політики дають чітке розуміння того, що зараз сприятливий час та умови для справедливої трансформації вугільних регіонів.
Україна планує поступово відмовлятися від використання вугілля – одного з найбрудніших та небезпечних для клімату джерел енергії. У свою чергу, це вимагає трансформації тих регіонів, де видобуток та використання вугілля є важливою частиною місцевої економіки. Львівщина та Волинь є одними з таких регіонів України.
Трансформація вугільних регіонів Львівщини та Волині повинна бути справедливою. Це, зокрема, означає й необхідність створення нових робочих місць для людей, що втратять роботу. Зелені робочі місця можуть забезпечити перспективну та гідну працю таким людям.
Наразі у світі немає єдиної концепції поняття «зелені робочі місця». Можна виділити два основні підходи до визначення поняття «зелених робочих місць» – на основі результату діяльності та на основі процесу діяльності. Перший визначає зелені робочі місця залежно від того, в якому секторі чи галузі вони створені, другий – залежно від професії, завдань та навичок працівника. На практиці обидва підходи можуть доповнювати один одного.
Дослідження, проведене Ресурсно аналітичним центром “Суспільство і довкілля”, показало, що у Львівській області створено 98 тис. зелених робочих місць (13% їх загальної кількості), а у Волинській області – 23 тис. зелених робочих місць (11% їх загальної кількості).
Частка зелених робочих місць у цих областях – серед найнижчих в ЄС у регіональному розрізі. В обидвох областях найбільше зелених робочих місць зосереджено у групах неринкових та ринкових послуг, а також переробній промисловості та сільському господарстві. Значне переважання державного сектору (неринкових послуг) можна пояснити високим рівнем офіційної зайнятості.
У професійному розрізі ринок зелених робочих місць в цілому обмежений. Лише 22 професії забезпечують понад 1 000 зелених робочих місць в цих областях разом.
У Львівській області баланс вакансій до безробітних позитивний (вакансій більше), що свідчить про брак робочої сили. Натомість, у Волинській області ситуація протилежна: зелених вакансій значно менше за кількість безробітних.
Очікується, що у найближчі роки у Львівській області значна увага буде зосереджена на розвитку будівництва, транспортної інфраструктури, сільського господарства, енергетики, освіти, медицини, екологічних послуг (включно з відходами) та туризму. Окрім того, буде продовжено зусилля, спрямовані на розвиток регіональної економіки на засадах смарт-спеціалізації, що включає галузі промисловості, які характеризуються високим інноваційним потенціалом та зростаючою віддачею (машинобудування та приладобудування, текстильна та фармацевтична промисловості), стимулювання виробництва продукції харчової промисловості, розвиток біоекономіки (зокрема, деревообробної та меблевої промисловості, органічного сільського господарства та біоенергетики).
У Волинській області очікується, що залишаться актуальними п’ять стратегічних цілей розвитку, визначені у чинній стратегії: розвиток туристичної та рекреаційної діяльності, агропромислового комплексу, секторів економіки з доданою та інноваційною вартістю, види діяльності з інфраструктурного забезпечення транскордонного співробітництва, діяльність, спрямована на удосконалення системи поводження з відходами, розширення та створення нових територій та об’єктів природно-заповідного фонду, збереження та відтворення лісових масивів і зелених насаджень тощо. Визначено 9 галузей економіки, які мають найбільший економічний потенціал подальшого розвитку у Волинській області: виробництво готових кормів для тварин; лісозаготівлі; виготовлення виробів з деревини, корка, соломки та рослинних матеріалів для плетіння; виробництво паперу та паперових виробів; виробництво будівельних матеріалів із глини; виробництво металообробних машин і верстатів; виробництво меблів; оптова торгівля сільськогосподарською сировиною та живими тваринами; оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.
За оцінками аналітиків, повоєнна відбудова та розвиток потребуватимуть близько 10 тисяч нових зелених робочих місць, особливо за умови «зеленої» відбудови. З огляду на очікування бізнесу, така робоча сила буде потрібна у сферах відновлюваної енергетики, переробної промисловості, сільського господарства, транспорту, туризму, відходів та будівництва.
Детальніша інформація: