На закупівлю автоматизованих систем більшу частину коштів виділяють за рахунок гранту Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ.

Моніторинг повітря — це постійне спостереження за його станом для попередження негативного впливу на здоров’я людей та довкілля.

У результаті воєнних дій на території України відбуваються пожежі у промислових, енергетичних та інфраструктурних об’єктах, у житловому секторі та природних екосистемах, спричиняючи великі обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, парникових газів. Саме тому необхідний цілодобовий моніторинг стану атмосферного повітря для оперативного інформування населення про надзвичайні ситуацій, що можуть трапитися на підприємствах чи поряд з ними.

За даними Міндовкілля, загальна сума збитків від російської агресії вже перевищує 2,4 трильйони гривень. Понад половину цих збитків це забруднення атмосферного повітря. Україна, як кандидат у члени Євросоюзу, має певні зобов’язання. Одним із головних зобов’язань у сфері охорони довкілля є приведення законодавства до стандартів ЄС.

Згідно із законодавством ЄС, створення системи моніторингу атмосферного повітря стартує з прийняття державної програми моніторингу довкілля, одна з вимог якої – розробка та дія регіональних програм моніторингу довкілля в кожній області.

Львівська область приєднується до інших областей України зі створення системи моніторингу атмосферного повітря шляхом встановлення модульних станцій з визначення концентрації забруднюючих речовин у повітрі.

Департамент екології та природних ресурсів Львівської ОВА розробив «Програму державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря на 2021-2025 роки Львівської зони». Вона включає в себе модернізацію мережі спостережень за якістю повітря, встановлення в області пунктів для збору даних про якість атмосферного повітря та метеопараметрів в режимі реального часу з використання сучасних підходів до оцінювання цієї якості за допомогою методів моделювання та супутникових даних.

У 2024-2025 роках планується встановити 6 стаціонарних автоматизованих пунктів спостережень та програмного комплексу. На закупівлю автоматизованих систем більшу частину коштів виділяють за рахунок гранту Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ за дорученням Федерального міністерства економіки і захисту клімату Німеччини та частини – з обласного екологічного фонду.

Завдяки оцінці викидів в атмосферне повітря здійснюватиметься розробка заходів, спрямованих на поліпшення якості повітря. Наприклад, йдеться про коригування руху автомобільного транспорту, зменшення навантаження автотранспорту на певні ділянки дороги, модернізація побутового опалення, створення додаткових зелених зон у містах, тощо. Все залежатиме від того, на яке джерело забруднення потрібно вплинути та які дії матимуть найбільший ефект при мінімальних витратах, враховуючи суспільні інтереси.

Детальніша інформація: