25 квітня 2024 року Європейський Парламент схвалив Закон про промисловість з нульовим рівнем викидів, щоб стимулювати в ЄС виробництво технологій, необхідних для декарбонізації.

Для досягнення кліматичних цілей Європи до 2030 і 2050 років необхідна значна кількість технологій чистої енергії. Європа значною мірою імпортує ці технології. Багато країн, що не входять до ЄС, активізували свої зусилля щодо розширення своїх виробничих потужностей з виробництва чистої енергії.

«Закон про промисловість з нульовим рівнем викидів», вже неофіційно узгоджений з Радою ЄС, встановлює мету для Європи до 2030 року виробляти 40% своїх щорічних потреб у розгортанні технологій з нульовим рівнем викидів на основі Національних планів з енергетики та клімату (NECP) і досягти 15% вартості світового ринку цих технологій.

Технології, які будуть підтримані, включають всі відновлювані технології, ядерну енергетику, промислову декарбонізацію, мережеві технології, технології зберігання енергії та біотехнології. Закон спростить процес видачі дозволів, встановлюючи максимальні строки для авторизації проєктів залежно від їх обсягу та результатів.

Угода передбачає створення ініціативи «Долини прискорення викидів з нульовим рівнем викидів», яка прискорить процес видачі дозволів шляхом делегування державам-членам частини збору доказів для екологічних оцінок.

Національні схеми підтримки спрямовані на те, щоб змусити домогосподарства і споживачів швидше перейти на такі технології, як сонячні батареї та теплові насоси, повинні враховувати критерії сталого розвитку та життєстійкості. Процедури державних закупівель та аукціони з розгортання відновлюваних джерел енергії також повинні відповідати цим критеріям і досягати  мінімум 30% обсягу, виставленого на аукціон на рік у державі-члені, або, як альтернатива, максимум для 6 ГВт, виставлених на аукціон на рік у країні.

Законодавство стимулюватиме фінансування з доходів національної системи торгівлі викидами (ETS) та для більшості стратегічних проєктів через платформу «Стратегічні технології для Європи» (STEP). Це є кроком до створення Європейського фонду суверенітету.

Детальніша інформація: