Моделі виробництва та споживання пластмас у Європі залишаються несталими. Їх необхідно зробити більш циркулярними, щоб зменшити кількість відходів, рівень забруднення, вплив на клімат та інші негативні впливи на довкілля, – про це йдеться у короткій інформації Європейського агентства з навколишнього середовища, опублікованій 18 червня 2024 року.
У повідомленні наголошується на запровадженні нового інструменту моніторингу, за допомогою якого населення, політики та інші особи зможуть перевіряти прогрес циркулярності щодо пластику в Європі.
Інструмент моніторингу, який є одним з тематичних модулів ширшої Лабораторії метрик циркулярності, розглядає прогрес, досягнутий у циркулярності пластику по всій Європі. Він надає детальну інформацію про циркулярність пластику, а також технічну інформацію для політиків, зацікавлених сторін і громадськості. Модуль буде щорічно оновлюватися останніми даними та новими потоками даних, як тільки вони будуть зʼявлятись.
Лабораторія метрик циркулярності Європейського агентства з навколишнього середовища охоплює широкий спектр показників переходу до економіки замкненого циклу. Ця ініціатива спрямована на боротьбу з несталими моделями виробництва та споживання пластмас, які значною мірою сприяють утворенню відходів, забрудненню, зміні клімату та іншим впливам на довкілля.
Разом із новим інструментом моніторингу, нова коротка інформація Європейського агентства з навколишнього середовища «Роль пластику в циркулярній економіці Європи» вказує на те, що за прогнозами споживання пластику зростатиме як у Європі, так і в усьому світі.
У публікації зібрані дані з різних джерел для оцінки поточного стану виробництва та споживання пластмас, а також його екологічних і кліматичних наслідків. У ньому також досліджуються стратегії переходу Європи до економіки замкненого циклу для пластику.
Тематичний модуль, присвячений пластику, підтримує внесок ЄС у міжнародні зусилля щодо стримування забруднення пластиком. Міжнародний переговорний комітет ООН розробляє міжнародну, юридично обов’язкову угоду про ліквідацію забруднення пластиком, включаючи забруднення моря. Критично важливим компонентом цих дискусій є створення надійних механізмів моніторингу для підтримки і відстеження зобов’язань, які можуть бути остаточно узгоджені в цьому міжнародному процесі.
Європейський тематичний центр Європейського агентства з навколишнього середовища з циркулярної економіки та використання ресурсів підготував допоміжний звіт, у якому висвітлив прогалини у знаннях і запропонував удосконалення зусиль зі збору та моніторингу даних. Наразі більшість даних про виробництво та споживання пластмас надходить від промисловості, що свідчить про необхідність більшої участі державних органів.
Ключові висновки інструменту моніторингу пластику:
- Споживання пластику в Європі є високим і, як очікується, зростатиме відповідно до прогнозованого збільшення світового виробництва пластмас.
- Споживання та виробництво пластмас негативно впливає на довкілля та сприяє зміні клімату. На пляжах Європи змивається все більше морського сміття, велика кількість мікропластику потрапляє у довкілля, а майбутнє зростання споживання пластику означає, що викиди парникових газів з ланцюжка створення вартості, ймовірно, зростуть.
- Циркулярність пластичного матеріалу зростає повільними темпами. Тим не менш, є тенденції: потужності з механічної переробки збільшуються, експорт пластикових відходів з ЄС скорочується, потужності з виробництва біопластику зростають повільно, як і використання переробленого пластику.
- Розвиток економіки замкненого циклу має вирішальне значення для того, щоб зробити пластик більш екологічним, що є центральною метою ЄС у його пластиковій стратегії та нещодавньому законодавстві, пов’язаному з пластиком, а також є частиною переговорів щодо договору ООН про припинення забруднення пластиком.
Детальніша інформація: