Міндовкілля розробило нові правила експлуатації полігонів і сміттєзвалищ, які мають повністю відповідати європейським стандартам і сприяти підтриманню стану екологічної безпеки.

Поточні правила роботи полігонів діють з 2010 року, але вони стосуються лише технічної експлуатації об’єктів оброблення твердих побутових відходів. Регулювання не охоплює такі питання, як припинення експлуатації полігонів і догляд за ними після експлуатації, рекультивація тощо. Крім того, на відміну від ЄС, в Україні передбачена досить обмежена кількість критеріїв, за якими здійснюється моніторинг впливу полігонів на довкілля – наразі визначається лише вплив на повітря, воду та ґрунт. 

Нові правила стосуватимуться полігонів для небезпечних відходів, відходів, що не є небезпечними, та інертних відходів. Вони регулюватимуть не лише питання роботи цих об’єктів, а й припинення їх експлуатації та рекультивацію. Програма моніторингу включатиме крім звичних компонентів ще й такі складові, як шумове навантаження, фільтрат і виробничі стоки, просідання тіла полігону, метеорологічні параметри тощо. 

Чітко визначатиметься процедура приймання відходів на полігон – перевірка документів, візуальний контроль і верифікація на місці тощо. Також встановлюватимуться вимоги щодо того, які відходи не можуть бути розміщені на полігонах. Це, наприклад, рідкі, вибухонебезпечні та медичні відходи. Заборонено буде приймати і відходи, які були роздільно зібрані для їх повторного використання та переробки.

Регулювання роботи полігонів і сміттєзвалищ в Україні за європейськими стандартами є частиною реформи управління відходами, яка наразі запроваджується в Україні.

Детальніша інформація: