Як Європі дотримуватися курсу на сталий розвиток в умовах потрясінь і криз? Як поєднати екологічні та кліматичні пріоритети з іншими новими пріоритетами, такими як безпека, конкурентоспроможність і справедливість, не втрачаючи з поля зору довгострокову мету сталого розвитку – «жити добре в межах нашої планети»? Новий стратегічний прогнозний звіт, опублікований 3 липня 2024 року Європейським агентством з навколишнього середовища, закликає до необхідності подальшого узгодження європейської економічної, соціальної політики та політики безпеки з кліматичними та екологічними цілями.

Якщо цього не зробити, це поставить під загрозу цілісність стратегічного порядку денного ЄС, ускладнить реалізацію найважливіших цілей у сфері клімату, довкілля та сталого розвитку, а також зменшить здатність Європи справлятися з численними потрясіннями та кризами, що тривають.

У звіті «Перспективи переходу до сталого розвитку в Європі» наголошується на необхідності ширшого погляду на такі пріоритети, як безпека, конкурентоспроможність або справедливість. Визнається, що соціально-економічні системи Європи та добробут її громадян вирішальною мірою залежать від здорового та життєстійкого природного середовища, стабільного клімату та довгострокового сталого використання ресурсів.

Звіт закликає до більш ефективного узгодження державного і приватного фінансування та інтеграції всіх політик ЄС з довгостроковими цілями сталого розвитку.

У звіті висувається кілька ідей щодо того, як «закріпити» цілі сталого розвитку в політиці ЄС, щоб вони збігалися з довгостроковим баченням «жити добре в межах нашої планети». Одна з таких ідей полягає в тому, що ЄС повинен розвивати підходи до сталого добробуту, які виходять за рамки економічних моделей, орієнтованих виключно на зростання.

Інша ідея полягає в тому, щоб розширити розуміння безпеки та життєстійкості, щоб охопити не лише військові та оборонні аспекти, а й ширші суспільні проблеми, такі як екологічна та соціальна життєстійкість. Взаємозалежність безпеки та життєстійкості, особливо коли йдеться про ризики, спричинені кліматом, підкреслює необхідність комплексного підходу. Існують можливості для зв’язку пріоритетів безпеки зі сталим розвитком, з потенціалом зменшення міграції, пов’язаної з кліматом, і залежністю від викопного палива.

Що стосується справедливості та чесності, доповідь закликає до більшої інтеграції між міркуваннями справедливості та екологічними цілями. Наприклад, справедливість також перетинається з нерівністю у сфері охорони здоров’я, посиленою екологічними небезпеками, наголошуючи на необхідності справедливості у формуванні життєстійкості до зміни клімату.

Детальніша інформація: