У 2023 році ЄС та його 27 держав-членів внесли 28,6 млрд євро кліматичного фінансування з державних джерел і мобілізували додаткову суму в розмірі 7,2 млрд євро приватного фінансування для підтримки країн, що розвиваються, щодо скорочення викидів парникових газів та адаптації до наслідків зміни клімату. Рада ЄС опублікувала ці цифри 5 листопада 2024 року, готуючись до Конференції сторін зі зміни клімату ООН (COP29).
Цифри ґрунтуються на правилах звітності ЄС щодо кліматичного фінансування, викладених у положенні про врядування.
28,6 млрд євро кліматичного фінансування з державних бюджетів включають 3,2 млрд євро з бюджету ЄС, зокрема з Європейського фонду сталого розвитку плюс, і 2,6 млрд євро з Європейського інвестиційного банку. Загальна публічна цифра розраховується на основі зобов’язань щодо двосторонніх платежів і виплат багатостороннього фінансування, зареєстрованих за 2023 календарний рік.
Цифра в 7,2 млрд євро враховує приватну фінансову підтримку, мобілізовану за допомогою державних інтервенцій (наприклад, гарантії, синдиковані кредити, прямі інвестиції в компанії, кредитні лінії тощо). Вона не включає жодних сум державних фінансів, які використовуються для мобілізації цієї приватної фінансової підтримки.
Згідно з даними, зібраними Європейською Комісією, приблизно половина державного кліматичного фінансування країн, що розвиваються, була спрямована на адаптацію до зміни клімату або на комплексні дії (що включають як ініціативи щодо пом’якшення наслідків зміни клімату, так і ініціативи з адаптації). Грантове фінансування становить значну частку (майже 50%) державного внеску ЄС і держав-членів. Водночас, ЄС активно прагне розширити спектр і вплив джерел і фінансових інструментів, а також мобілізувати більше приватного фінансування, яке є основним інструментом підтримки міжнародних кліматичних дій. Таким чином, ЄС продовжуватиме допомагати країнам, що розвиваються, у виконанні Паризької кліматичної угоди 2015 року.
Цифри 2023 року ще раз підтверджують рішучі зусилля ЄС та його держав-членів виконати свої міжнародні зобов’язання щодо фінансування питань клімату, особливо щодо спільної мети розвинених країн стосовно мобілізації 100 млрд доларів на рік, яка визначена на період до 2025 року.
Детальніша інформація: