27 травня 2024 року Рада ЄС прийняла регламент про створення рамок заходів для зміцнення європейської виробничої екосистеми технологій з нульовим рівнем викидів, більш відомий як «Закон про промисловість з нульовим рівнем викидів». Регламент спрямований на стимулювання промислового розгортання технологій з нульовим рівнем викидів, необхідних для досягнення кліматичних цілей ЄС.
Регламент про промисловість з нульовим рівнем викидів створить сприятливі умови для інвестицій у «зелені» технології шляхом:
- спрощення процесу надання дозволів для стратегічних проєктів;
- полегшення доступу на ринок для стратегічних технологічних продуктів (зокрема, у державних закупівлях або аукціонах відновлюваних джерел енергії);
- підвищення кваліфікації європейської робочої сили в цих секторах (наприклад, за допомогою промислових академій з нульовим рівнем викидів і промислових районів або «долин» з високою концентрацією технологій);
- створення платформи для координації дій ЄС у цій сфері.
Щоб стимулювати інновації, законодавчий акт пропонує створити сприятливу нормативно-правову базу для розробки, тестування та валідації інноваційних технологій (відомі як «регуляторні пісочниці»).
Прогрес у досягненні цілей регламенту галузь з нульовим рівнем викидів вимірюватиметься двома індикативними контрольними показниками:
- виробничі потужності технологій з нульовим рівнем викидів, таких як сонячні фотоелектричні панелі, вітрові турбіни, акумулятори і теплові насоси, досягають 40% потреб ЄС у розгортанні;
- конкретна мета щодо збільшення частки ЄС для цих технологій з метою досягнення 15% світового виробництва до 2040 року.
Крім того, регламент про промисловість з нульовим рівнем викидів встановлює щорічну потужність закачування в геологічні сховища, розташовані на території ЄС, щонайменше 50 млн тонн CO2. Ця потужність має бути досягнута до 2030 року.
Регламент про промисловість з нульовим рівнем викидів є однією з трьох ключових законодавчих ініціатив промислового плану Green Deal (разом із регламентом про критичну сировину і реформою дизайну ринку електроенергії) для підвищення конкурентоспроможності європейської промисловості з нульовим рівнем викидів і підтримки швидкого переходу до кліматичної нейтральності.
Детальніша інформація: