У липні 2024 року в Україні схвалили закон «Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення». Цей документ імплементує положення Директиви 2010/75/ЄС про промислові викиди (інтегрований підхід до запобігання забрудненню та його контролю).  Він дасть можливість запустити екомодернізацію промисловості в Україні відповідно до  найкращих доступних технологій та методів управління (НДТМ).

Довідково. Найкращі доступні технології та методи управління (НДТМ) (з англ. Best available techniques — BAT) — це найбільш ефективні з точки зору захисту довкілля технології, розроблені з урахуванням особливостей промислових секторів та економічної доцільності їх впровадження. Також це такі способи експлуатації промислового об’єкта, за умови використання яких забезпечується запобігання або, де це не є здійсненним, зменшення обсягів промислового забруднення та негативного впливу на довкілля.

Довідкові НДТМ документи (з англ. Best Available Techniques Reference Document (BREF)) є результатом обміну інформацією щодо найкращих доступних технологій та методів управління між країнами ЄС і промисловістю з метою найбільш ефективної імплементації вимог Директиви 2010/75/ЄС кожною країною ЄС.

У процесі доопрацювання та оновлення європейського законодавства у сфері запобігання та контролю промислового забруднення Єврокомісія ухвалила рішення щодо затвердження переліку НДТМ для кожної галузі промисловості у формі нормативно-правових актів прямої дії — «висновків НДТМ» (BAT Conclusions). Висновки НДТМ є обов’язковими до виконання всіма країнами ЄС.

На сьогодні в ЄС діють 36 довідкових документів НДТМ (BREFs) і 21 висновок НДТМ (BAT conclusions). На їх основі у країнах-членах ЄС визначають обов’язкові вимоги до роботи промислових підприємств, адже висновки НДТМ містять опис найкращих доступних технологій та методів управління, які мають застосовуватися у тій чи іншій сфері. Іншими словами, вони визначають технології та види обладнання, які мають використовувати підприємства для зменшення забруднення, а також  нормативи гранично допустимих викидів, вимоги до моніторингу, ресурсо- та енергоспоживання, заходи з усунення забруднення тощо. 

Наразі в Україні вже перекладено 10 довідкових документів НДТМ. Для їх опрацювання при Міндовкіллі створено 6 робочих груп з представників органів влади, промисловості, неурядових екологічних організацій та громадськості. Робочими групами вже доопрацьовано тексти перекладених довідкових документів щодо виробництва цементу, вапна та оксиду магнію, кольорової металургії, чавуну та сталі. Затвердити їх мають не пізніше ніж через 12 місяців з дня офіційного оприлюднення закону «Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення».

У Міндовкіллі назвали 6 кроків, необхідних для впровадження НДТМ в Україні:

  1. переклад європейського НДТМ; 
  2. опрацювання перекладеного тексту робочою групою при Міндовкіллі; 
  3. надання рекомендацій робочої групи про схвалення висновків НДТМ; 
  4. громадське обговорення проєкту висновків НДТМ, опрацювання отриманих пропозицій; 
  5. громадське обговорення проєкту висновків НДТМ, опрацювання отриманих пропозицій (слід зазначити, що цей пункт чомусь дублюється); 
  6. затвердження висновків НДТМ наказом Міндовкілля.

Обов’язковими до застосування висновки НДТМ стануть:

  • для установок, що вже діють  –  не раніше ніж через 4 роки з дня припинення або скасування воєнного стану;
  • для установок, що вводяться в експлуатацію вперше – з дня набрання чинності такими висновками. 

Детальніша інформація: