20 листопада 2024 року Рада ЄС рішуче підтвердила свою підтримку запропонованій цільовій поправці до регламенту ЄС про вирубку лісів, відклавши дату її застосування на 12 місяців. Рада вважає, що це найкращий шлях для забезпечення правової визначеності для всіх зацікавлених сторін. 

Це відтермінування дозволить третім країнам, державам-членам, операторам і трейдерам бути повністю готовими до виконання своїх зобов’язань щодо належної обачності, які полягають у забезпеченні того, щоб певні товари та продукти, що продаються в ЄС або експортуються з ЄС, не були пов’язані з вирубкою лісів. Сюди входять продукти з деревини, великої рогатої худоби, какао, сої, пальмової олії, кави, каучуку та деяких їхніх похідних продуктів.

Довідково. Основним рушієм глобальної вирубки лісів і їхньої деградації є розширення площі сільськогосподарських земель, що пов’язано з виробництвом товарів, які входять до сфери регулювання. Оскільки ЄС є основним споживачем таких товарів, він може зменшити свій внесок у глобальну вирубку та деградацію лісів, переконавшись, що ці продукти та пов’язані з ними ланцюжки постачання «вільні від вирубки лісів». Регламент про вирубку лісів був прийнятий у 2023 році та встановлює правила, які гарантують, що продукти, отримані з певних товарів, які розміщуються на ринку ЄС або експортуються з ЄС, не спричинили вирубку лісів або деградацію лісів під час їх виробництва, були вироблені відповідно до законодавства країни виробництва та підпадають під заяву про належну перевірку.

Регламент про вирубку лісів вже набув чинності з 29 червня 2023 року, а його положення мають набути чинності з 30 грудня 2024 року. Рада ЄС погодилася з пропозицією Європейської Комісії відтермінувати дату застосування регламенту на один рік. Це, на думку Європейської Комісії, забезпечить юридичну визначеність, передбачуваність і достатній час для плавного та ефективного впровадження правил, включно з повним створенням системи належної перевірки, які охоплюють усі відповідні товари і продукти. Ці системи належної перевірки включають виявлення ризиків вирубки лісів у ланцюжках поставок, а також моніторинг і заходи звітності для підтвердження відповідності правилам ЄС.

Цільова поправка не вплине на суть вже існуючих правил, яка полягає в мінімізації внеску ЄС у вирубку та деградацію лісів у всьому світі, дозволяючи лише розміщення на ринку ЄС або експорт з ЄС продукції, не пов’язаної з вирубкою лісів. Продукція, що не вимагає вирубки лісів – це продукція, вироблена на землях, на яких не здійснюється вирубка або деградація лісів після 31 грудня 2020 року.

Детальніша інформація: