29 червня 2023 року вступив в силу новаторський регламент ЄС про ланцюги поставок без вирубки лісів, який є ключовим у боротьбі зі зміною клімату та втратою біорізноманіття. Це відображення бажання європейських громадян більше не стимулювати глобальну вирубку лісів через своє споживання.
Вирубка та деградація лісів – це важливі чинники зміни клімату та втрати біорізноманіття. Погіршення стану глобальних лісів сягає небезпечних рівнів з руйнівними наслідками для здоров’я, життя та засобів для існування мільйонів людей у всьому світі. За оцінками Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО), у період між 1990 і 2020 роками через вирубку лісів було втрачено 420 млн га лісу (це площа більша, ніж площа ЄС). Разом з тим, припинення вирубки лісів і відновлення екосистем є ефективним засобом зниження рівня CO2.
Новий регламент гарантує, що набір ключових товарів, які експортуються або розміщуються на ринку ЄС, не буде пов’язаний з вирубкою лісів. З прийняттям регламенту про вирубку лісів ЄС бере на себе свою частку відповідальності за глобальну вирубку та деградацію лісів. Цей акт відповідає спільній міжнародній меті покласти край вирубці лісів. Він має принести користь людям у всьому світі.
Всі країни матимуть змогу продавати свої товари в ЄС, якщо вони зможуть довести, що більше не вирубують ліси. Компанії повинні будуть підтвердити, що продукція була вироблена на землях, де не відбувалася вирубка або деградація лісів (включаючи праліси) після 31 грудня 2020 року. Хоча жоден товар з будь-якої країни не буде заборонений, усі компанії повинні будуть провести сувору перевірку, якщо вони експортують або розміщують на ринку ЄС пальмову олію, велику рогату худобу, сою, каву, какао, деревину та каучук, а також похідні продукти, такі як яловичина, меблі або шоколад, перераховані в додатку до Регламенту, після вступу в силу нових правил через 18 місяців.
Регламент застосовуватиметься до товарів, вироблених як всередині ЄС, так і поза межами ЄС. Виробники повинні будуть брати участь у сталій виробничій практиці та покращувати прозорість ланцюгів постачання. Оскільки попит на продукти, вільні від вирубки лісів, зростає в усьому світі, нові правила є бізнес-можливістю для розширення торгівлі продуктами, вільними від вирубки лісів.
Оператори і трейдери тепер мають 18 місяців для впровадження нових правил. Мікро- та малі підприємства матимуть довший період адаптації, а також інші специфічні положення. Протягом наступних 18 місяців Європейська Комісія проведе порівняльний аналіз країн або окремих регіонів і визначить рівні низького, стандартного або високого ризику на основі об’єктивної та прозорої оцінки. Компетентні органи ЄС матимуть доступ до відповідної інформації, наданої компаніями, такої як координати геолокації, а також проводитимуть перевірки за допомогою інструментів супутникового моніторингу та аналізу ДНК, щоб перевірити, звідки надходить продукція.
Детальніша інформація:
- Прес-реліз Генерального директорату з питань довкілля
- Regulation (EU) 2023/1115 of the European Parliament and of the Council of 31 May 2023 on the making available on the Union market and the export from the Union of certain commodities and products associated with deforestation and forest degradation and repealing Regulation (EU) No 995/2010