На СОР26 у Глазго зібралися представники майже 200 країн світу та 120 світових лідерів. Світ отримав нові рішення та схвалені ініціативи на подолання викликів кліматичної кризи: усі країни підтримали прагнення утримати глобальне потепління на рівні 1,5 градуси; на конференції вперше прозвучали пропозиції щодо поетапної відмови від вугілля і припинення надання неефективних субсидій на викопне паливо, які хоч і були пом’якшені, але збереглися у підсумковому тексті рішення; завершена «книга правил» Паризької Угоди; сторони дійшли згоди запровадження міжнародних ринкових та неринкових механізмів співпраці за статтею 6 Угоди. Також створена робоча програма щодо глобальної мети з адаптації до зміни клімату. Вона визначатиме спільні потреби та шляхи вирішення кліматичної кризи, яка вже торкнулася багатьох країн. Крім того, підтверджений обов’язок розвинених постіндустріальних країн виконувати спільну ціль щодо надання 100 мільярдів доларів для підтримки декарбонізації економік країн, що розвиваються; розпочатий процес визначення нової глобальної мети у сфері фінансів. 

За словами Ірини Ставчук, заступниці Міністра захисту довкілля та природних ресурсів, Україна якісно виконала своє домашнє завдання у сфері кліматичної політики. Оновлений Національно визначений внесок України, який Уряд прийняв у липні цього року, є достатньо амбітним, але цілком можливим для реалізації. До того ж, завдяки заходам, які заплановані для реалізації другого НВВ, покращиться стан довкілля, зросте конкурентоздатність української економіки та поліпшиться якість життя людей у містах і громадах.  

«Наразі в Міністерства три основні напрямки роботи: розробка Плану дій з реалізації НВВ2 та фінансової стратегії, аби мати чітке розуміння, яким чином будуть відбуватись усі необхідні трансформації, і третє – це підготовка рамкового закону, який має започаткувати елементи кліматичного врядування і координації усіх гілок влади задля реалізації кліматичних цілей України. Ці документи також допоможуть нам більш ефективно вести переговори з міжнародними партнерами та донорами для залучення міжнародних інвестицій та допомоги, адже чим більш чітким буде наш план дій та бачення того, що потрібно робити, тим більше ми будемо розуміти фінансові потреби та інструменти, які нам потрібні залучити ззовні для реалізації нашого НВВ2», – підсумувала Ірина Ставчук.

Українська делегація провела два заходи з презентації національної кліматичної політики: 

  • панель «Ukraine 2030 – journey to green transition» у рамках Саміту світових лідерів 1 листопада. Тут представники влади та бізнесу обговорили кліматичні цілі України, фінансування енергетичного переходу та можливості декарбонізації економіки;
  • публічний захід “Дорожня карта НВВ2 України – шлях декарбонізації економіки та підвищення її кліматичної стійкості” 6 листопада, на якому представники Міндовкілля, Міненерго, Верховної Ради України, ЄБРР, Федерального міністерства навколишнього середовища, охорони природи та ядерної безпеки Німеччини, а також коаліції NDC Partnership обговорили можливі шляхи досягнення  цілей НВВ2 та декарбонізації економіки України. 

Детальніша інформація: