Перші 18 місяців повномасштабної війни Росії в Україні могли спричинити до 150 млн тонн CO2e додаткових викидів парникових газів. Це більше, ніж річні викиди такої індустріалізованої країни, як Бельгія. Загальні кліматичні збитки, які спричинила та має компенсувати рф, оцінюються у 9,6 млрд доларів.

Це дані третього проміжного дослідження кліматичних збитків, спричинених російською війною в Україні, яке проводить Ініціатива з обліку викидів парникових газів від війни спільно з Міндовкілля України та ГО Екодія. Висновки дослідження презентували на спеціальному заході під час кліматичної конференції COP28. 

Викиди від бойових дій (переважно від споживання пального) оцінюють у 37 млн тонн СО2е (25% від загальної кількості викидів парникових газів). 

Ще 22,2 млн тонн СО2е спричинені пожежами (15% від загальної кількості викидів парникових газів). Їх кількість зросла у 36 разів протягом першого року повномасштабної війни у порівнянні з 12 місяцями до вторгнення (йдеться про пожежі площею понад 1 га).

Найбільше джерело викидів, пов’язаних з війною, – це потенційні викиди від повоєнної відбудови пошкодженої та зруйнованої інфраструктури. За прогнозами, вони складуть 57 млн тонн СО2е (36% від загальної кількості викидів парникових газів). Однак ці викиди, які особливо пов’язані з виготовленням цементу та сталі, можна скоротити на 30% чи навіть 50%, якщо стимулювати низьковуглецеву відбудову.

Автори дослідження зазначають, що за ці викиди та їхню шкоду для клімату має нести відповідальність саме Росія. Однак ні у міжнародній кліматичній політиці, ні у міжнародному гуманітарному праві немає чіткого способу зобов’язати її до цього. Україна може використати компенсацію для пом’якшення кліматичних збитків, завданих Росією, компенсуючи більшість спричинених війною викидів. Найочевидніший спосіб це зробити – направити кошти на відновлення знищених лісів та інші природоорієнтовані рішення, які поглинають викиди з атмосфери.

Інші рішення, які допоможуть пом’якшити наслідки для клімату – це прискорення розгортання відновлюваної енергетики та зменшення викидів від будівництва. Цього можна досягти завдяки розумному дизайну з меншим використанням матеріалів, переробці цементу та сталі зі зруйнованих будівель, використанню низьковуглецевих цементу та сталі або альтернативних матеріалів для будівництва. Це великий виклик, який потрібно починати з малого – з пілотних проєктів, які можна масштабувати. 

Детальніша інформація: