Проєкт Green Deal Ukraїna підготував довідковий документ для Робочої групи високого рівня, який містить шість рекомендацій для успішного зеленого відновлення в критичних секторах економіки України. Кожна рекомендація містить пропозиції щодо її реалізації та приведення українського законодавства у відповідність до вимог ЄС. 

Довідково. Green Deal Ukraїna – це 4-річний тристоронній проєкт Німеччини, Польщі та України, який розпочався 1 червня 2023 року. Проєкт має на меті створити аналітичний центр у Києві для підтримки українських урядових інституцій, політиків, експертів і суспільства у підготовці політичних рішень щодо енергетичної та кліматичної політики. Аналітичний центр підтримуватиме Україну у трьох напрямках: (1) стійка реконструкція енергетичної системи України, (2) успішний вступ до ЄС та (3) декарбонізація енергетичної системи та економіки України.

Аналітики проєкту Green Deal Ukraїna вважають, що Україні потрібне бачення того, як політика зеленого відновлення може вирішити найнагальніші виклики України. Щоб отримати доступ до єдиного ринку та стати конкурентоспроможними на ньому, потрібна глибока трансформація української економіки. Щоб досягти цього, Україна потребує збільшення припливу іноземного капіталу та розвитку надійних інституцій. 

Рекомендації для успішного зеленого відновлення: 

  1. Підвищити конкурентоспроможність промисловості на європейських ринках. Для цього українські товари та процеси мають відповідати європейським стандартам якості, а країна має запровадити ціни на промислові викиди парникових газів, які можна було б співставити з цінами в ЄС. Також пропонується встановлення справедливих тарифів на електроенергію для комерційних і побутових споживачів та покращення інноваційного потенціалу, зокрема, у сфері досліджень енергетичних технологій. 
  2. Модернізувати сільське господарство за найсучаснішими екологічними стандартами. Для цього потрібно безпечне та ефективне використання агрохімікатів і розширення сталого виробництва біоенергії. Окрім того, передбачається створення більшої кількості поглиначів вуглецю та системи вуглецевих кредитів. 
  3. Енергоефективна модернізація будівель. Житловий сектор є другим за величиною споживачем енергії, на який припадає 28% кінцевого споживання енергії в Україні. Для зеленого відновлення пропонується створити розумні стандарти енергоефективності та будівельних матеріалів, зробити модернізацію квартир інвестиційно привабливою та декарбонізувати теплопостачання. Також пропонується створити механізми зовнішнього аудиту для перевірки ефективності та результативності державних проєктів, щоб уникнути неякісних послуг або завищених цін. 
  4. Підвищення сталості місцевих електроенергетичних систем. Для залучення інвестицій пропонується реформа операторів систем розподілу та створення незалежної та професійної регуляції. Також слід знизити ризики для інвестицій у відновлювану енергетику. 
  5. Перехід на транспорт з низьким рівнем викидів вуглецю. Для цього потрібно надати пріоритет вантажним залізничним перевезенням, а також електрифікувати вантажний і пасажирський транспорт.
  6. Забезпечення чітких і надійних довгострокових орієнтирів від уряду. Покращити управління та знизити ризики слід завдяки посиленню внутрішньоурядової узгодженості, координації та прозорості, зокрема завдяки консультаціям з громадськістю та державними установами, а також відкритості. 

Детальніша інформація: