18 серпня 2023 року розпочався черговий етап Всеукраїнської програми із заміни ламп розжарювання на енергоощадні світлодіодні лампи, що реалізується Урядом України та Європейським Союзом. Її мета – забезпечити заміну 50 млн старих енергоємних ламп розжарювання на сучасні світлодіодні лампи з метою зміцнення енергобезпеки України.

Програма стартувала 30 січня 2023 року. За цей час можливістю безкоштовно отримати сучасні енергоощадні лампи скористалися понад 4 млн українців, а з червня – ще й юридичні особи, зайняті у медичній та освітній сферах усіх рівнів. Загалом проведено обмін понад 20 млн ламп. Це дозволяє заощадити суттєві обсяги електроенергії та знизити навантаження на українську енергосистему, яка потерпає від атак росії.

Рішення українського уряду відкрило можливість безкоштовного обміну застарілих, енергоємних ламп розжарювання для нових споживачів – юридичних осіб. Це:

  • заклади культури (комунальної та державної форми власності);
  • заклади соціального захисту населення і спеціалізовані служби підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі (комунальної та державної форми власності);
  • заклади фізичної культури і спорту (комунальної форми власності);
  • суб’єкти надання послуг з управління багатоквартирним будинком або об’єднаннями співвласників багатоквартирного будинку.

Обмін здійснюватиметься з розрахунку:

  • по 3 лампи на 10 м2 приміщень закладів соцзахисту населення, читальних залів, книгосховищ та архівосховищ бібліотек і архівів, закладів культури, житлового фонду управителя багатоквартирного будинку, ОСББ;
  • по 2 лампи на 10 м2для місць загального користування закладів соцзахисту населення, фізичної культури і спорту, управителя багатоквартирного будинку, ОСББ.

Як і на попередніх етапах, запит на потребу в обміні ламп подається через портал Дія.  Протягом тижня після подання заявки представники Укрпошти зв’яжуться за зазначеним у запиті номером телефону та нададуть інструкції щодо подальших дій.

Фізичні особи, як і раніше, можуть продовжувати користуватися програмою згідно з чинними правилами. Обмін через застосунок Дія можливий тільки у центральних відділеннях Укрпошти у 23 населених пунктах країни: містах-мільйонниках та обласних центрах. Для обміну необхідно мати при собі паспорт, ідентифікаційний код і до 5 ламп розжарювання.

Детальніша інформація: