Новий попередній звіт Об’єднаного дослідницького центру (JRC) про лісові пожежі в Європі, на Близькому Сході та в Північній Африці 2024 року показує, що в 2024 році в Україні був найгірший сезон пожеж, коли-небудь зафіксований в Інформаційній системі лісових пожеж ЄС (EFFIS). 

За даними супутникових знімків, у 2024 році в Україні згорів майже мільйон гектарів (965 000 га), що більш ніж вдвічі перевищує площу, спалену в усьому Європейському Союзі за той же період. Більшість великих пожеж відбувалися влітку, коли умови були сухими та спекотними.

Просторовий розподіл пожеж відповідає лінії фронту війни між Україною та Росією, демонструючи вплив незаконного вторгнення Росії на ліси України. Наслідки конфлікту, схоже, були гіршими у 2024 році, ніж у попередні пожежні сезони з початку війни.

Руйнівний рік для Португалії

2024 рік став найгіршим роком лісових пожеж у Португалії з 2017 року, коли постраждало 147 000 гектарів землі. Критичні пожежі сталися на початку сезону лісових пожеж на острові Мадейра. Потім, приблизно в середині вересня, на материку одночасно спалахнула низка великих пожеж. Всього за один тиждень згоріло понад 110 000 гектарів – близько чверті загальної площі, спаленої в ЄС у сезоні 2024 року.

Як розвивався сезон лісових пожеж 2024 року в ЄС та за його межами

Загалом 2024 рік був досить середнім роком з помірними пожежними впливами по всьому ЄС, частково завдяки періодичним опадам протягом літа. Хороший рівень вологи в рослинності знижує пожежну небезпеку, обмежуючи кількість пожеж та запобігаючи поширенню вогню. 

Лісові пожежі спалили майже 1,9 мільйона гектарів по всій Європі, на Близькому Сході та в Північній Африці. Після України та Португалії найбільші вигорілі ділянки були в Туреччині, Північній Македонії та Італії. Україна, Туреччина, Італія, Румунія, Іспанія, Португалія та Ліван мали найбільшу кількість займань. 

Близько 147 609 гектарів вигорілих земель в ЄС були охоронюваними територіями, включно з територіями, які є частиною Natura 2000 – мережі охоронюваних територій, що охоплюють найбільш цінні види та місця проживання в Європі. На Португалію, Болгарію та Іспанію припадало майже 60% загальної площі, спаленої на цих заповідних територіях.

Детальніша інформація: