Допомогти лісам адаптуватися до зміни клімату, – з цією метою Європейська Комісія опублікувала два набори рекомендацій на підтримку реалізації Нової лісової стратегії в рамках Стратегії ЄС з біорізноманіття на період до 2030 року.

Ці рекомендації допоможуть посилити захист, відновлення та стійкість лісів ЄС, щоб допомогти їм адаптуватися до зміни клімату та покращити їх кількість і якість.

«Рекомендації щодо заліснення, лісовідновлення та насадження дерев, сприятливих для біорізноманіття» містять низку практичних рекомендацій для надання підтримки органам влади, власникам лісів і землевласникам, керівникам та громадянському суспільству у більш ефективному здійсненні проєктів із заліснення, лісовідновлення та насадження дерев, у тому числі на місцевому рівні. Зокрема, вони підтримують зобов’язання Європейського зеленого курсу щодо покращення лісових масивів ЄС як кількісно, так і якісно. Ці рекомендації є однією із ключових віх на шляху до виконання зобов’язання ЄС щодо посадки 3 мільярдів додаткових дерев до 2030 року. Вони стосуються ініціатив щодо залісення сільгоспугідь,  лісовідновних заходів у лісових угіддях, посадки дерев у міських і приміських районах, а також на сільськогосподарських угіддях (агролісомеліорація).

«Рекомендації щодо визначення, картування, моніторингу та суворого захисту пралісів і  старовікових лісів ЄС» містять практичні рекомендації для політиків й осіб, які приймають рішення, які дозволять їм ефективно виявляти та захищати праліси та старовікові ліси, що залишилися в ЄС. У рекомендаціях визначені критерії виявлення пралісів і старих лісових районів з урахуванням переліку показників або принципів. Запропонована тимчасова шкала для їхнього зіставлення та суворого захисту.

Ліси багаті на біорізноманіття і мають величезне значення у боротьбі зі зміною клімату. Праліси та старовікові ліси є одними з найбагатших екосистем ЄС. Вони зберігають значні запаси вуглецю і мають першорядне значення для біорізноманіття та забезпечення численних екосистемних послуг. Сьогодні в ЄС ці лісові масиви рідкісні, часто невеликі та фрагментовані. Вони становлять лише 3% від загальної площі лісів ЄС та 1,2% території ЄС. Їх розподіл також нерівномірний: 90% цих лісів розташовані у Швеції, Болгарії, Фінляндії та Румунії.

Старовікові ліси — одні з найстаріших наземних екосистем. Раніше вони вкривали майже всю територію Європи, але масштабні рубки та господарська діяльність людини спричинили їх масове знищення. У Центральній та Східній Європі це “острівці” площею приблизно 320 тисяч гектарів, 100 тисяч з яких збереглися в Україні.

У 2007 році осередки букових пралісів Українських і Словацьких Карпат першими увійшли до Світової спадщини ЮНЕСКО. Згодом туди потрапили старовікові букові ліси Німеччини, а у 2017 році – ще 63 ділянки з десяти країн Європи. Завдяки цьому сформувався транснаціональний серійний об’єкт «Букові праліси й давні ліси Карпат та інших регіонів Європи», який містить 78 складових частин із 12 країн Європи. Із 92 тис. гектарів природної спадщини третина, або 29 тис. га, – це українські праліси. Зараз до списку Світової спадщини ЮНЕСКО планується внесення  нового серійного транснаціонального об’єкта «Праліси та старовікові хвойні верхньогірні ліси Карпат».

В Україні війна завдала значної шкоди лісам країни, спричинивши тисячі пожеж і знищивши великі площі лісів. Разом з тим, це може призвести до серйозного перегляду того, як Україна управляє своїми лісами. На зміну плантаціям, які поширені на сході України, може прийти більш різноманітна мозаїка типів лісу, управління яким буде здійснюватися шляхом поєднання відновлення та рубок. Нові ліси будуть більш стійкими, менш вразливими до інтенсивних пожеж і з меншою ймовірністю поглинатимуть дефіцитну воду. Окрім екологічних переваг сталого лісокористування існує потенційна економічна вигода, яку можна отримати внаслідок відходу від нинішньої моделі монокультурних плантацій. Диверсифікація типів лісу дасть можливість збирати ширший асортимент продуктів, таких як гриби, ягоди та лікарські трави, створюючи нові джерела доходу для місцевих громад.

Детальніша інформація: