Що необхідно зробити Україні у сфері енергетики, охорони довкілля та зміни клімату як країні кандидату в ЄС?
23 червня 2022 року Європейська Рада підтримала надання Україні статусу держави-кандидата на членство в ЄС. Що тепер необхідно зробити Україні у сфері енергетики, охорони довкілля та зміни клімату?
У сфері енергетики, охорони довкілля та боротьби зі зміною клімату особливо важливими є глава 16 (законодавство ЄС про енергетичні ринки та енергетичну безпеку із особливою увагою до розвитку кліматично-нейтральної енергетики); глава 21 (правила транс’європейських мереж, зокрема при будівництві нової енергетичної інфраструктури); глава 27 (законодавство з охорони довкілля, зокрема якість води та повітря, управління відходами, контроль промислового забруднення тощо); а також ряд “наскрізних” розділів законодавства ЄС, включаючи вільних рух товарів, послуг та капіталу (глави 1,3, 4); конкуренція (глава 8): продовольча безпека, ветеринарна та фітосанітарна політика (глава 12) тощо.
Україна частково імплементувала законодавство ЄС у зазначених сферах відповідно до вимог Угоди про асоціацію та Угоди про заснування Енергетичного Співтовариства, що дає шанс для оптимістичної оцінки під час скринінгу. Втім, у будь-якому разі нас також очікуватимуть більш амбітні вимоги щодо імплементації права ЄС в цих та інших сферах, враховуючи ті акти та положення, які напряму не передбачені попередніми зобов’язаннями України.
Детальніша інформація: