Інформаційне повідомлення кампанії Beyond Fossil Fuels (Поза викопним паливом), оприлюднене 15 листопада 2024 року, показує, що в цілому європейські країни планують додати 80 ГВт нових газових електрогенеруючих потужностей, що на 32% більше, ніж поточна потужність. Збільшення газової енергетики в Європі загрожує підірвати кліматичні зобов’язання та продовжити використання викопного палива на десятиліття.
Довідково. Кампанія Beyond Fossil Fuels об’єднує понад шістдесят партнерських організацій європейського громадянського суспільства. Вона координується та підтримується секретаріатом кампанії у Берліні.
Плани Європи щодо нової газової енергетичної інфраструктури небезпечно не відповідають її кліматичним цілям. Ці плани ризикують замкнути Європу у десятиліттях залежності від викопного палива. Beyond Fossil Fuels проаналізувала поточні та майбутні плани щодо викопного газу в енергосистемах шести європейських країн: Італії, Німеччини, Великої Британії, Болгарії, Румунії та Польщі.
Три європейські країни особливо залежать від викопного газу для виробництва електроенергії – Італія, Велика Британія та Німеччина. Ці три країни запланували половину новобудов, хоча вони вже відповідають за 45% загальної газової енергетичної потужності Європи. Уряди цих трьох країн взяли на себе зобов’язання декарбонізувати свої енергетичні сектори до 2035 року. Велика Британія має найамбітніші графіки з метою досягнення чистої енергії до 2030 року. Національний оператор енергетичної системи країни підтвердив, що цього можна досягти, якщо потужності газової енергетики не будуть розширені поза тим, що було у 2023 році.
Але Італія, Велика Британія та Німеччина не мають жодних конкретних планів щодо припинення спалювання викопного газу на своїх більш ніж 900 існуючих газових електростанціях, не кажучи вже про будь-які нові, що розробляються. Плани з будівництва нових газових потужностей «серйозно підривають» довіру до їхніх амбіцій, йдеться у повідомленні.
Польща, Румунія та Болгарія спільно планують збільшити потужність газових електростанцій з 9 до 24 ГВт. Beyond Fossil Fuels стверджує, що багато з цих проєктів субсидуються за рахунок грошей платників податків або фінансування з ЄС, призначеного для того, щоб допомогти країнам «модернізувати» свої енергетичні системи та зробити економіку більш «сталою».
У 2023 році за допомогою викопного газу було вироблено 24% електроенергії в Європі – 17% у межах ЄС. Лише кілька країн – Боснія і Герцеговина, Чорногорія, Люксембург, Косово та Кіпр – не мають діючих газових електростанцій. Із 855 європейських газових електростанцій у базі даних Beyond Fossil Fuels лише 4 вийшли з експлуатації з січня 2023 року. Лише 7 з них офіційно мають бути закриті до 2035 року – терміну, до якого, на думку Міжнародного енергетичного агентства, розвинені країни повинні декарбонізуватися, щоб залишатися на шляху зростання потепління на 1,5°C.
У повідомленні також йдеться про недостатнє інвестування у рішення, необхідні для функціонування енергетичної системи на основі відновлюваних джерел енергії, таких як електромережі або сховища. Натомість, ці гроші спрямовуються на розвідку і видобуток газу поряд з інфраструктурою, такою як трубопроводи і термінали. Beyond Fossil Fuels заявляє, що ці проєкти ризикують поглибити залежність Європи від імпортованого викопного палива від ворожих режимів, одночасно відволікаючи критично важливі кошти від відновлюваних джерел енергії, мереж і сховищ.
Детальніша інформація: