20–21 жовтня 2023 року в Києві проходив Міжнародний форум «United for Justice. United for Nature», організований Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України спільно з Генеральною прокуратурою України. Україна запропонувала світові єдині для всіх інструменти оцінки збитків довкіллю та притягнення агресорів до відповідальності.

Понад 400 учасників з усієї Європи, серед яких політики, юристи, науковці, природоохоронці, представники дипломатичних установ і міжнародних організацій об’єднали зусилля задля справедливості та реалізації пункту 8 Формули миру Президента України Володимира Зеленського. У форумі взяли участь міністри довкілля Німеччини, Чехії, Болгарії, Румунії, Молдови, Литви.

Порахувати збитки, завдані війною довкіллю, і домогтися справедливих репарацій; запобігти майбутнім військовим злочинам проти природи та показати кожному, що війна – це дорого; «звірити годинники» та узагальнити підходи і довкіллєвий досвід останніх двадцяти років, –  саме про це йшлося на Форумі.

За час повномасштабного вторгнення росія вчинила в Україні понад 2,5 тис. злочинів проти довкілля. Це лише ті, які вдалося зафіксувати, враховуючи відсутність доступу до частини українських територій. Після деокупації населених пунктів ця цифра буде більшою, а отже більшим буде і розмір збитків, які росія має відшкодувати. Так, за підрахунками експертів місії UNEP, відновлення довкілля лише Півдня коштуватиме мінімум 59 млн доларів.

У межах форуму було презентовано проєкт Міжнародної довкіллєвої декларації, яка пропонує світові єдині для всіх інструменти оцінки збитків довкіллю та притягнення агресорів до відповідальності. 

Детальніша інформація: